روابط زناشویی بعد از زایمان

روابط زناشویی بعد از زایمان

مجموعه: uncategorized
 • روابط زناشویی بعد از زایمان
 •  

   

  روابط زناشویی بعد از زایمان,رابطه زناشویی بعد از زایمان,اولین رابطه زناشویی بعد از زایمان,رابطه زناشویی پــس از زایمان,روابط زناشویی پــس از زایمان,رابطه زناشویی پــس از زایمان طبيعي,نزديكي بعد از عمل سزارين,نزديكي بعد از زايمان

  رابطه زناشویی پــس از زایمان …

   

  روابط زناشویی بعد از زایمان

   

  درباره رابطه جنسی پــس از زایمان بیشتر بدانید

  ارتباط جنسی مناسب و سالم یکی از ارکان زندگی مشترک اســت …

  بسیاری از زوج های جوان بــه دلیل عدم آشنایی و نداشتن آگاهی کافی درباره نحوه برقراری روابط عاطفی و ارتباط جنسی بــا همسران خود ؛ بــا مشکلات بسیاری مواجه می شــونــد و متاسفانه ایــن مشکلات در برخی زندگی ها تبدیل بــه بحران شده و کار بــه جدایی می کشد ... یکی از دوران حساس در روابط جنسی زوجین ؛ دوران پــس از زایمان اســت .

  روزهای پــس از زایمان و دوران شیردهی ؛ تجربه جدیدی بــرای پدر و مادر اســت ... تغییرات جسمی و روانی بسیار زیادی در بدن مادر ایجاد می شــود ؛ بنابراین روابط جنسی نــیــز تحت تاثیر قرار می گیرد ... مدیریت زوجین در کنترل مشکلات ایــن دوران و حفظ رابطه مناسب از اهمیت ویژه ای برخوردار اســت .

  رابطه جنسی پــس از زایمان

  یکی از نکات مهم توجه بــه شرایط روانی زن پــس از زایمان اســت ... اغلب مادران پــس از تولد نوزاد احساس خستگی و افسردگی می کـنـنـد ؛ بنابراین حمایت عاطفی و درک وضعیت روحی زن نخستین گام بــرای بهبود روابط عاطفی اســت .

  اگرچه زن مــمــکن اســت در اوایل دوره پــس از زایمان ؛ از نظر فیزیولوژیک ؛ توان لازم بــرای شروع روابط زناشویی را داشته باشد ؛ ولــی مــمــکن اســت از آمادگی روانی مناسبی برخوردار نباشد .

  پس از زایمان ؛ رحم و سایر بخش های دستگاه تناسلی در طی ۴ تــا ۶ هفته بــه حالت عادی باز می گردند ... بنابراین توصیه می شــود کــه ارتباط جنسی را تــا ۶ هفته پــس از زایمان بــه تعویق بیندازید ... مقاربت زودهنگام موجب آسیب بــه بخیه های مادر (هم در زایمان طبیعی و هم سزارین)  و بروز مشکلاتی بــرای او می شــود ... در ایــن مدت خونریزی پــس از زایمان نــیــز قطع شده و ترشحات سیستم تناسلی زن بــه حالت طبیعی باز می گردد .

  زوجین بــایــد قبل از شروع روابط جنسی ؛ روش پیشگیری از بارداری مناسبی را انتخاب نـمـایـنـد ... ایــن کار استرس و نگرانی را کاهش داده و موجب بهبود روابط عاطفی و جنسی می شــود .

  توصیه می شــود قبل از شروع روابط جنسی پــس از زایمان ؛ حتما بــا پزشک خود مشورت کنید ... در صورت نیاز می توانید از مشاوره روانشناسی نــیــز کمک بگیرید ... عدم آگاهی زوجین در ایــن دوران موجب افسردگی و احساس گناه در زن و همچنین احساس سرخوردگی در مرد می شــود .

   

  علل کاهش فعالیت جنسی پــس از زایمان و رفع آنها

  احساس درد در هنگام  نزدیکی : درد در حین نزدیکی  کــه معمولا ناشی از بخیه محل زایمان اســت ؛ حــتـی در صورت التیام نــیــز مــی‌ تواند موجب کاهش فعالیت جنسی زنان شــود ... در ایــن مرحله بــا مراجعه بــه پزشک و معاینه توسط او ؛ وضعیت بخیه های زایمان مشخص شده و اضطراب و نگرانی زوجین بــه خصوص زن برطرف می شــود .

  توجه افراطی بــه نوزاد : برخی از مادران آن چنان گرفتار نوزاد و نگهداری از او می شــونــد کــه وظایف خود را بــه عــنــوان یک همسر فراموش می کـنـنـد ... مدیریت خانواده و حفظ روابط از مواردی اســت کــه زنان بــایــد در مورد آن آگاهی های لازم را کسب کـنـنـد .

  نگرانی در مورد وضعیت جسمی : برخی از زنان پــس از بارداری و زایمان بــه دلیل تغییرات جسمی زیاد و افزایش وزن احساس خجالت کرده و بــه دلیل نگرانی در مورد وضعیت ظاهری خود از رابطه جنسی سرباز می زنند ... بــایــد ایــن اطمینان بــه زن داده شــود کــه تغییرات جسمی او پــس از زایمان طبیعی بوده و بــه مرور زمان بــه حالت اول باز می گردد .

  خستگی : بارداری و زایمان موجب خستگی بسیار زیادی در زنان می‌شود ... مسئولیت ؛ نگهداری از نوزاد و بر هم خوردن نظم خواب نــیــز مادر را بــا مشکلاتی همراه می سازد ... بنابراین تمایل او بــه ارتباط جنسی کاهش می یابد ... در طول شبانه روز بــایــد ساعاتی بــرای استراحت مادر در نظر گرفته شــود تــا خستگی مفرط  اختلالی در روابط عاطفی زوجین ایجاد نکند .

  افسردگی پــس از زایمان : بسیاری از زنان پــس از زایمان ؛ دوره ای از افسردگی را تجربه می کـنـنـد ... ایــن حالت بــه ویژه در زایمان اول شایع تر اســت ... از دست دادن میل جنسی یکی از ویژگی‌ های شاخص ایــن بیماری اســت ... ایــن بیماران نیازمند حمایت و درمان مناسب هستند ... بــرای حل ایــن بحران از روانپزشک و روانشناس کمک بگیرید .

   

  نکاتی درباره روابط جنسی پــس از زایمان :

  بهترین زمان بــرای آغاز فعالیت جنسی در هــر دو شیوه سزارین و زایمان طبیعی ؛ ۶ هفته پــس از تولد نوزاد اســت .

  ممکن اســت بــه دلیل تغییرات هورمونی در دوران شیردهی ؛ مادر بــا خشکی واژن روبرو شــود ... بــرای حل ایــن مشکل بــا تجویز پزشک می توان  از لوسیون ها و ژل های مناسب استفاده نمود .

  در هنگام نزدیکی شرایط جسمی زن در نظر گرفته شــود و ایــن عمل در موقعیت بدنی مناسبی انــجـام گیرد .

  ممکن اســت اولین ارتباطات جنسی پــس از زایمان بــه خوبی قبل نباشند ... ایــن موضوع طبیعی بوده و بــه مرور زمان بــه حالت طبیعی باز می گردد .

   

  برچسب‌ها, , , , , ,

   

 • ایران کلوب
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “روابط زناشویی بعد از زایمان”

  دیدگاه ها بسته شده اند.