حیات آدمی در دنیا همچون حبابی است در سطح دریا

ایران کلوب

این سایت مطابق با قوانین جمهوری اسلامی است

خواص عناب

دسته‌ بندی نشده

 

خواص عناب,عناب

خواص عناب

 

خواص عناب

 

عناب درختچه ای است متوسط با برگ های کشیده و ریز که در زمستان برگریز می شود . منشا این گیاه به چین و آسیا بر می گردد ، گرچه بعد ها به طور نامعلومی پراکنده شده و امروز در بخش های گسترده ای از نقاط مختلف زمین دیده می شود .

 

ویژگی های میوه عناب

میوه گیاه که همان عناب نامیده می شود خوراکی است . عناب در شکل ظاهر بیش از 2 یا 3 سانتیمتر طول دارد . وقتی میوه عناب نارس است لغزان و سبز است و طعمی شبیه سیب دارد . هسته آن نیز سخت و مخروطی شکل است .

هنگامی که میوه می رسد به رنگ زنگ زدگی یعنی قرمز تیره برمی گردد و سپس چروکیده می شود . این میوه در ظاهر شبیه به خرماست بنابراین عناب خرمای قرمز نیز نامیده می شود . عناب ( خرمای چینی ) نیز نامیده می شود .

 

خواص دارویی عناب

خواص دارویی عناب مدت های طولانی است که شناخته شده . مردمان کشورهایی مانند چین و کره عناب را به عنوان داروی سنتی که مبنای گیاهی دارد بکار می برند . این میوه با خواص تخفیف استرس مطرح شده است .

پودر میوه عناب برای آرامش اعصاب و اضطراب به کار برده می شود . میوه عناب خون را تصفیه و سموم را از سیستم بدن دفع می کند . عناب پوست را روشن می کند ، مانع مشکلات قلبی می شود و احساس آرامش می آورد . خواص آنتی اکسیدان عناب همچنین به جلوگیری از سرطان کمک می کند .

البته به یاد داشته باشید که این میوه علاوه بر اینکه خون را تصفیه می کند موجب ازدیاد ویتامین k شده و خون را سفت میکند و مصرف زیاد آن برای افرادی که دچار غلظت خون هستند توصیه نمی شود .

جوشانده برگ عناب اغلب برای تسکین وعصاره آن برای درمان گلودرد به کار می رود .

استفاده از مغز میوه در بریدگی ها و زخمها موجب تسریع در بهبودی آنها می شود .

مخلوط عناب با فلفل و نمک در بیماران مبتلا به سوء هاضمه و حتی بیماری های صفراوی سودمند است . عناب خشک رسیده به عنوان ملین عمل می کند . دانه عناب خاصیت داروی مسکن را دارد .

اگر با کره خورده شود از حالت تهوع و استفراغ جلوگیری می کند . مصرف آن در دوران بارداری به کاهش دردهای شکمی معروف است . ضمن اینکه در کاهش دردهای روماتیسمی نیز مفید است . عناب به شکل گلچین شده ، خشک شده و آب نبات هایی با اسانس عناب و به عنوان خوراکی یا همراه با چای عصرانه در بریتانیا مصرف می شود . در رنگ های سیاه و قرمز موجود است . شکل دود داده عناب طعم آن را افزایش می دهد . شربت شیرین میوه عناب در کشورهای کره ، تایوان و چین به طور عموم در دسترس مردم است . عناب کنسرو شده و همچنین چای با طعم عناب به طرز گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد .

در برخی مناطق نیز میوه عناب برای تهیه سرکه نیز کاربرد دارد . در برخی قسمت های جهان مردم شربت عناب را نیز می نوشند . ضمن اینکه در آفریقا از این میوه در تهیه کیک استفاده می شود . اما کاربرد عناب در ایران ، هندوستان و پاکستان بیشتر به صورت میوه خشک شده است .

منبع : seemorgh.com (سیمرغ)
این مطلب را به اشتراک بگذارید :
Facebook Twitter balatarin cloob Donbaler Donbaleh yahoo Google Buzz Google Bookmarks Digg Technorati delicious FaceNama
مطالب تصادفی
مطالب مرتبط

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

« اللّهم عجل لولیک الفرج »
امروز : سه شنبه ۴ آبان

خانواده

مروری بر مطالب گذشته