به دل آهنگ خدا داشتن برتر است ، تا خسته کردن جوارح به عبادت

ایران کلوب

خرید اینترنتی

خواص عناب

خواص مواد غذايي

 

خواص عناب,عناب

خواص عناب

 

خواص عناب

 

عناب درختچه ای است متوسط با برگ های کشیده و ریز که در زمستان برگریز می شود . منشا این گیاه به چین و آسیا بر می گردد ، گرچه بعد ها به طور نامعلومی پراکنده شده و امروز در بخش های گسترده ای از نقاط مختلف زمین دیده می شود .

 

ویژگی های میوه عناب

میوه گیاه که همان عناب نامیده می شود خوراکی است . عناب در شکل ظاهر بیش از ۲ یا ۳ سانتیمتر طول دارد . وقتی میوه عناب نارس است لغزان و سبز است و طعمی شبیه سیب دارد . هسته آن نیز سخت و مخروطی شکل است .

هنگامی که میوه می رسد به رنگ زنگ زدگی یعنی قرمز تیره برمی گردد و سپس چروکیده می شود . این میوه در ظاهر شبیه به خرماست بنابراین عناب خرمای قرمز نیز نامیده می شود . عناب ( خرمای چینی ) نیز نامیده می شود .

 

خواص دارویی عناب

خواص دارویی عناب مدت های طولانی است که شناخته شده . مردمان کشورهایی مانند چین و کره عناب را به عنوان داروی سنتی که مبنای گیاهی دارد بکار می برند . این میوه با خواص تخفیف استرس مطرح شده است .

پودر میوه عناب برای آرامش اعصاب و اضطراب به کار برده می شود . میوه عناب خون را تصفیه و سموم را از سیستم بدن دفع می کند . عناب پوست را روشن می کند ، مانع مشکلات قلبی می شود و احساس آرامش می آورد . خواص آنتی اکسیدان عناب همچنین به جلوگیری از سرطان کمک می کند .

البته به یاد داشته باشید که این میوه علاوه بر اینکه خون را تصفیه می کند موجب ازدیاد ویتامین k شده و خون را سفت میکند و مصرف زیاد آن برای افرادی که دچار غلظت خون هستند توصیه نمی شود .

جوشانده برگ عناب اغلب برای تسکین وعصاره آن برای درمان گلودرد به کار می رود .

استفاده از مغز میوه در بریدگی ها و زخمها موجب تسریع در بهبودی آنها می شود .

مخلوط عناب با فلفل و نمک در بیماران مبتلا به سوء هاضمه و حتی بیماری های صفراوی سودمند است . عناب خشک رسیده به عنوان ملین عمل می کند . دانه عناب خاصیت داروی مسکن را دارد .

اگر با کره خورده شود از حالت تهوع و استفراغ جلوگیری می کند . مصرف آن در دوران بارداری به کاهش دردهای شکمی معروف است . ضمن اینکه در کاهش دردهای روماتیسمی نیز مفید است . عناب به شکل گلچین شده ، خشک شده و آب نبات هایی با اسانس عناب و به عنوان خوراکی یا همراه با چای عصرانه در بریتانیا مصرف می شود . در رنگ های سیاه و قرمز موجود است . شکل دود داده عناب طعم آن را افزایش می دهد . شربت شیرین میوه عناب در کشورهای کره ، تایوان و چین به طور عموم در دسترس مردم است . عناب کنسرو شده و همچنین چای با طعم عناب به طرز گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد .

در برخی مناطق نیز میوه عناب برای تهیه سرکه نیز کاربرد دارد . در برخی قسمت های جهان مردم شربت عناب را نیز می نوشند . ضمن اینکه در آفریقا از این میوه در تهیه کیک استفاده می شود . اما کاربرد عناب در ایران ، هندوستان و پاکستان بیشتر به صورت میوه خشک شده است .

منبع : seemorgh.com (سیمرغ)
این مطلب را به اشتراک بگذارید :
Facebook Twitter balatarin cloob Donbaler Donbaleh yahoo Google Buzz Google Bookmarks Digg Technorati delicious FaceNama
مطالب تصادفی
مطالب مرتبط

پاسخ دهید


« اللّهم عجل لولیک الفرج »
امروز : دوشنبه ۹ آذر

خانواده

مروری بر مطالب گذشته