خواص عناب

خواص عناب

مجموعه: دسته‌ بندی نشده
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • خواص عناب
 •  

   

  خواص عناب,عناب

  خواص عناب

   

  خواص عناب

   

  عناب درختچه ای است متوسط با برگ های کشیده و ریز كه در زمستان برگریز می شود . منشا این گیاه به چین و آسیا بر می گردد ، گرچه بعد ها به طور نامعلومی پراكنده شده و امروز در بخش های گسترده ای از نقاط مختلف زمین دیده می شود .

   

  ویژگی های میوه عناب

  میوه گیاه که همان عناب نامیده می شود خوراكی است . عناب در شكل ظاهر بیش از 2 یا 3 سانتیمتر طول دارد . وقتی میوه عناب نارس است لغزان و سبز است و طعمی شبیه سیب دارد . هسته آن نیز سخت و مخروطی شكل است .

  هنگامی كه میوه می رسد به رنگ زنگ زدگی یعنی قرمز تیره برمی گردد و سپس چروكیده می شود . این میوه در ظاهر شبیه به خرماست بنابراین عناب خرمای قرمز نیز نامیده می شود . عناب ( خرمای چینی ) نیز نامیده می شود .

   

  خواص دارویی عناب

  خواص دارویی عناب مدت های طولانی است كه شناخته شده . مردمان كشورهایی مانند چین و كره عناب را به عنوان داروی سنتی كه مبنای گیاهی دارد بكار می برند . این میوه با خواص تخفیف استرس مطرح شده است .

  پودر میوه عناب برای آرامش اعصاب و اضطراب به كار برده می شود . میوه عناب خون را تصفیه و سموم را از سیستم بدن دفع می كند . عناب پوست را روشن می كند ، مانع مشكلات قلبی می شود و احساس آرامش می آورد . خواص آنتی اكسیدان عناب همچنین به جلوگیری از سرطان كمك می كند .

  البته به یاد داشته باشید که این میوه علاوه بر اینکه خون را تصفیه می کند موجب ازدیاد ویتامین k شده و خون را سفت میکند و مصرف زیاد آن برای افرادی که دچار غلظت خون هستند توصیه نمی شود .

  جوشانده برگ عناب اغلب برای تسكین وعصاره آن برای درمان گلودرد به كار می رود .

  استفاده از مغز میوه در بریدگی ها و زخمها موجب تسریع در بهبودی آنها می شود .

  مخلوط عناب با فلفل و نمك در بیماران مبتلا به سوء هاضمه و حتی بیماری های صفراوی سودمند است . عناب خشك رسیده به عنوان ملین عمل می كند . دانه عناب خاصیت داروی مسكن را دارد .

  اگر با كره خورده شود از حالت تهوع و استفراغ جلوگیری می كند . مصرف آن در دوران بارداری به كاهش دردهای شكمی معروف است . ضمن اینکه در کاهش دردهای روماتیسمی نیز مفید است . عناب به شکل گلچین شده ، خشك شده و آب نبات هایی با اسانس عناب و به عنوان خوراكی یا همراه با چای عصرانه در بریتانیا مصرف می شود . در رنگ های سیاه و قرمز موجود است . شكل دود داده عناب طعم آن را افزایش می دهد . شربت شیرین میوه عناب در كشورهای كره ، تایوان و چین به طور عموم در دسترس مردم است . عناب كنسرو شده و همچنین چای با طعم عناب به طرز گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد .

  در برخی مناطق نیز میوه عناب برای تهیه سركه نیز کاربرد دارد . در برخی قسمت های جهان مردم شربت عناب را نیز می نوشند . ضمن اینکه در آفریقا از این میوه در تهیه كیك استفاده می شود . اما كاربرد عناب در ایران ، هندوستان و پاكستان بیشتر به صورت میوه خشک شده است .

  منبع : seemorgh.com (سيمرغ)
  برچسب‌ها, , , , , , , , , , , ,

   

 • ایران کلوب
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “خواص عناب”

  دیدگاه ها بسته شده اند.