خشك كردن گل طبيعي

خشك كردن گل طبيعي

مجموعه: uncategorized
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • خشك كردن گل طبيعي
 •  

   

  خشك كردن گل طبيعي,طرز خشك كردن گل طبيعي,روش خشك كردن گل طبيعي,روش هاي خشك كردن گل طبيعي,نحوه خشك كردن گل طبيعي,خشك كردن گلهاي طبيعي,روش خشك كردن گلهاي طبيعي,خشك كردن گل,طريقه خشك كردن گل,روش خشك كردن گل,نحوه خشك كردن گل,خشك كردن گل ها,روش پرس کردن گل‌ ها,مواد براي خشك كردن گل ها

  روش هاي خشك كردن گل طبيعي

   

  خشك كردن گل طبيعي

  گل ها هدایای خاطره انگیزی هستند و خشک کردن آنها می تواند تا همیشه آن خاطره را برای ما زنده نگه دارد . برای خشک کردن انواع گل با این صفحه همراه باشید …

  روش پرس کردن گل‌ ها :

  دستگاه پرس از دو صفحه ی نئوپان که دارای سوراخ‌ هایی در 4 طرف بوده تشکیل شده است که به وسیله ی پیچ و مهره روی هم بسته می‌ شوند . در روش پرس کردن ابتدا گل‌ ها را در لای روزنامه‌ قرار می‌ دهیم . سپس آن‌ ها را بین دو صفحه دستگاه پرس می‌ گذاریم و پیچ را محکم کرده تا گل‌ ها کاملاً تحت فشار باشند و خشک شوند . گل‌ ها را طوری بین روزنامه قرار دهید که فرم آن بهم نخورد و قسمت روی گل به طرف پایین باشد .

  گل‌ های جعفری و داودی را بهتر است با روش پرس کردن خشک نکنند بلکه آن‌ ها را در روی جعبه در هوای آزاد طوری که سر آن‌ ها بالا باشد خشک کنند .

  گل‌ هایی از قبیل ژریرا ، بنفشه ، داودی مینیاتوری ، مارگیرت ، و همچنین گل‌ ها و برگ‌ هایی که ارتفاع و عمق کمتری دارند را می‌ توان با روش پرس کردن ، خشک کرد .

  در موقع چیدن گل ، وسط آن را با دست فشار دهید تا برای پرس شدن آماده شود . اگر دستگاه پرس در دسترس نباشد می‌ توان از تعدادی کتاب سنگین برای این کار استفاده کرد .

  بسیاری از گیاهان را می‌ توان با مواد شیمیایی جاذب الرطوبه خشک کرد . مخصوصاً گیاهان حساس مانند ارکیده و لیلیوم که در مواد شیمیایی بهتر خشک می‌ شوند .

  موادی را که برای خشک کردن گل‌ ها بکار می‌ برند عبارت است از :

  سیلیکا ژل ، بُراز ، نمک ، اسید بوریک ، زاج ، آرد ذرت و شن . سبک‌ ترین و مناسب‌ ترین ماده شیمیایی براز است که برای کارهای هنری و خشک کردن گل‌ ها مورد استفاده قرار می‌ گیرد که در داروخانه‌ ها موجود است . البته سیلیکا ژل را هم می‌ توان از داروخانه خریداری کرد .

  برای خشک کردن گل توسط براز :

  ابتدا مقداری از ماده را داخل ظرفی می‌ ریزیم و گل را به آرامی در روی آن قرار می‌ دهیم . سپس مقداری براز را روی گل می‌ پاشیم و هر از چند گاهی ظرف را تکان می‌ دهیم تا براز کاملاً روی تمام گلبرگ‌ ها را بپوشاند .

  اگر براز حالت چسبندگی داشت کمی آرد ذرت را با آن مخلوط می‌ کنیم تا از چسبندگی مواد به گل جلوگیری شود .

  روش خشک کردن گل‌ ها به وسیله شن :

  برای این منظور می‌ توان از شن‌ های ساحل دریا استفاده کرد . ابتدا شن‌ ها را شسته تا کاملاً تمیز شوند . سپس گل‌ ها را در داخل شن می‌ خوابانیم . باید دقت داشته باشیم که سنگریزه‌ های درشت در میان شن‌ ها نباشد تا آسیبی به گلبرگ‌ های گل وارد نشود .

  خشک کردن با مواد شیمیایی نظیر سیلیکا ژل :

  سیلیکا ژل یک ماده شیمیایی است که نوع مرغوب آن به رنگ آبی آسمانی است . این ماده وقتی که رطوبت به خود می‌ گیرد به رنگ صورتی می‌ شود . ولی می‌ توان دوباره از آن استفاده کرد . برای این منظور آن را در فر گاز قرار می‌ دهیم تا خشک شود و دوباره به رنگ آبی درآید . به وسیله‌ ی فرو بردن کاغذ تورنسل در سیلیکا ژل می‌ فهمیم که سیلیکا رطوبت دارد یا خیر . اگر مرطوب باشد رنگ کاغذ تورنسل تغییر می‌ کند . توجه داشته باشید که هر یک از مواد شیمیایی خشک کننده بعد از هر بار مصرف دوباره قابل استفاده هستند .

  سیلیکا ژل کاملاً رطوبت را از گل می‌ گیرد و باعث می‌ شود که بعد از آن هم گل رطوبت به خود نگیرد . دانه‌ های سیلیکا ژل کمی درشت هستند و باید آن‌ ها را بوسیله آسیاب و یا وسایل دیگر خرد کنیم و به وسیله چای صاف کن آن را روی گل بپاشیم تا دانه‌ های درشت سیلیکا ژل لای گلبرگ‌ ها فرو نرود . معمولاً ارتفاع شاخه گلی را که در مواد شیمیایی خشک می کنیم باید 2 تا 2/5 سانتی‌ متر باشد . هر طوری که گل را در مواد بگذاریم به همان شکل خشک خواهد شد . معمولاً برای خشک کردن گل‌ های حساسی چون لیلیوم ، آنتریوم و … از مواد شیمیایی استفاده می‌ کنیم تا شکل ظاهری گل تغییر نکند .

  طريقه ی پرس کردن گل‌ ها به وسیله کتاب :

  هرگاه دستگاه خاص پرس در دسترس ما نبود از کتاب‌ های سنگین برای خشک کردن گل استفاده می‌ کنیم . بدین طریق که گل‌ ها را لای کاغذ با روزنامه قرار داده و در بین صفحات کتاب پایینی قرار می‌‌ دهیم . سپس یک آجر ، اتو يا هر وسیله‌ ی سنگین را روی کتاب‌ ها می‌ گذاریم . البته توجه داشته باشید که از روزنامه با چاپ مشکی استفاده می‌ کنیم و روزنامه با چاپ رنگی برای این کار مناسب نیست و رطوبت به خود نمی‌ گیرد . سعی می‌ کنیم وسط گل‌ هایی را که کمی برجستگی دارند با انگشت فشار دهیم تا کاملاً خوابیده شوند . در روزهای اول هر 12 ساعت یک بار به گل‌ ها سر می‌ زنیم و اگر ممکن باشد روزنامه‌ های آن‌ ها را عوض می‌ کنیم تا سریع‌ تر خشک شوند . مدت خشک شدن گل‌ ها در این روش 10الی 12 روز می‌ باشد . برای خشک کردن انواع برگ‌ ها ، گل بنفشه ، ژریرا و داودی و مینیاتوری این روش مناسب است .

  خشک کردن گل‌ ها در محلول گلیسیرین و آب داغ :

  برای میوه‌ های خوشه‌ ای (مثل انگور) و شاخه‌ های آکالیپتوس از این روش استفاده می‌ شود . بدین صورت که یک قسمت گلیسیرین را با دو قسمت آب مخلوط می‌ کنیم (ابتدا مقداری نمک را در آب داغ حل می‌ کنیم) و شاخه‌ ها را در آن فرو می‌ کنیم .

  زمانی که برگ‌ ها مقداری رطوبت داشته باشند متوجه می‌ شویم که به اندازه کافی گلیسیرین به آن‌ ها رسیده و خشک شده‌ اند . با استفاده از این روش برگ‌ ها نرمی و لطافت خود را حفظ می‌ کنند . گل رز ، کاملیا و میوه‌ های خوشه‌ ای را با این روش خشک می‌ کنند .

  برای سریع‌ تر خشک کردن گل‌ ها می‌ توانیم از روش اتو کردن استفاده کنیم . گل را در بین دستمال کاغذی قرار می‌ دهیم و چند روزنامه در زیر و روی آن قرار می‌ دهیم سپس آن را با اتو خشک می‌ کنیم . اما این روش خیلی برای خشک کردن گل مناسب نیست ، زیرا رنگ گل در این روش مقداری تغییر می‌ کند .

   

   

  برچسب‌ها, , , , , , , , , , , ,

   

  کلمات کلیدی : برای اگر بسیاری در زمانی سیلیکا گل‌ ابتدا برای دستگاه سیلیکا هرگاه گل (ابتدا (مثل ، آب آبی آجر آرامی آرد آزاد آسمانی آسیاب آسیبی آماده آن آنتریوم آنها آن‌ آکالیپتوس ابتدا اتو ارتفاع ارکیده از است استفاده اسید البته الرطوبه الی اما اند اندازه انواع انگشت انگور) انگیزی اول اگر ای این با بار باشد باشند باشید باشیم باعث بالا باید بدین براز برای برجستگی بردن برند برگ‌ بسته بعد بلکه بنفشه به بهتر بهم بوده بوریک بوسیله بُراز بپاشیم بپوشاند بکار بگذاریم بین تا تحت تر ترین تشکیل تعدادی تغییر تمام تمیز توان تواند توانیم توجه تورنسل توسط تکان جاذب جعبه جعفری جلوگیری حالت حساس حساسی حفظ حل خاص خاطره خرد خریداری خشك خشک خوابانیم خوابیده خواهد خود خوشه‌ خیر خیلی داخل داده دارای دارد دارند داروخانه داروخانه‌ داشت داشته داغ دانه‌ داودی در درآید درشت دریا دست دسترس دستمال دستگاه دقت دهید دهیم دو دوباره دیگر ذرت را رز رسیده رطوبت رنگ رنگی روز روزنامه روزنامه‌ روزهای روش روی ریزیم زاج زنده زنیم زیر زیرا ساحل ساعت سانتی‌ سبک‌ سر سریع‌ سعی سنگریزه‌ سنگین سوراخ‌ سپس سیلیکا شاخه شاخه‌ شد شدن شده شده‌ شسته شن شن‌ شود شوند شویم شکل شیمیایی صاف صفحات صفحه صورت صورتی طبيعي طبيعي طرف طريقه طریق طوری ظاهری ظرف ظرفی عبارت عمق عوض فر فرم فرو فشار فهمیم قابل قبیل قرار قسمت كردن لای لطافت لیلیوم ما ماده مارگیرت مانند متر متوجه محلول محکم مخصوصاً مخلوط مدت مرطوب مرغوب مشکی مصرف معمولاً مقداری ممکن مناسب مناسب‌ منظور مهره مواد موادی موجود مورد موقع می میان مینیاتوری میوه‌ می‌ می‌‌ نئوپان نباشد نبود نخورد نرمی نرود نشود نظیر نمک نمی‌ نوع نکند نکنند نگه نگیرد نیست ها هاي های هایی هدایای هر هستند هم همان همراه همچنین همیشه هنری هوای و وارد وسایل وسط وسیله وسیله‌ وقتی ولی يا پاشیم پایین پایینی پرس پیچ چاپ چای چسبندگی چند چون چیدن ژریرا ژل کار کارهای کاغذ کاغذی کافی کاملاً کاملیا کتاب کتاب‌ کرد کردن کرده کمتری کمی کن کند کنند کننده کنیم کنیم) که گاز گاهی گذاریم گل گلبرگ‌ گلی گلیسیرین گل‌ گیاهان گیرد ی یا یک

   

 • ایران کلوب
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “خشك كردن گل طبيعي”

  دیدگاه ها بسته شده اند.