پاک کردن انواع لکه از روی لباس

مجموعه: دسته‌ بندی نشده
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • پاک کردن انواع لکه از روی لباس
 •  

   

  لکه,پاک کردن انواع لکه از روی لباس,لکه خون

  قبل از هر اقدامی فراموش نکنید که باید برای پاک کردن هر نوع لکه ای سرعت عمل داشته باشید و بطور کلی ، از قسمت پشت لکه باید شروع نمایید . به این ترتیب از پخش شدن لکه جلوگیری بعمل می آید …

   

   

  پاک کردن انواع لکه از روی لباس

   

  – هنگامی که پارچه دیگری را به محلول لکه بر آغشته کردید و می خواهید از آن برای پاک کردن لکه استفاده کنید ، پارچه را بر روی لکه نمالید بلکه پارچه را روی لکه بفشارید و با سیستم ضربه ای عمل نمایید .

  – برای پاک کردن لکه ابتدا از محدوده خارجی لکه شروع کنید و به سمت وسط لکه ادامه دهید .

  – برای لکه های غیرچرب از آب سرد استفاده نمایید ، آب داغ لکه غیرچرب را پایدار می نماید .


  1) پاک کردن لکه خون :

  لکه را زیر آب سرد قرار داده و آن را با آب سرد بشویید . لکه از بین می رود . در صورت عدم تاثیر می توانید محلولی از نشاسته با کمی آب تهیه نمایید تا خمیر غلیظی شود ، آن را روی لکه خون بمالید . بعد از خشک شدن نشاسته ، نشاسته را از پارچه جدا نمایید ، سپس لباس را بشویید لکه خون از بین می رود .


  2) پاک کردن لکه گل و لای بر روی لباس :

  یک عدد سیب زمینی را با چاقو به دو نیم کنید و بر روی لکه بمالید ، سپس لباس را در آب سرد بخیسانید و سپس با پودر رختشویی شستشو دهید . در صورت پایداری لکه ، پارچه ای را به الکل آغشته کنید و بر روی لکه بمالید .


  3) پاک کردن لکه آدامس :

  برای از بین بردن آدامس با یک تکه یخ چند مرتبه بر روی آدامس بکشید تا از روی لباس جدا شود . اگر آدامس از پارچه جدا نشد می توانید از بنزین استفاده کنید .


  4) پاک کردن لکه شکلات :

  ابتدا باقی شکلات را از روی پارچه بردارید سپس یک پارچه سفید را چند لایه تا کنید و زیر پارچه در محل لکه قرار دهید . حال به نسبت مساوی سرکه و الکل را مخلوط کرده با پنبه روی محل بکشید و با پنبه دیگر روی آن را خشک کنید . چنانچه با این روش لکه پاک نشد می توانید از آب اکسیژنه استفاده نمایید و در آخر پارچه را با آب گرم و صابون بشویید .


  5) پاک کردن لکه رژ  لب :

  خمیر دندان بر روی لکه بمالید و سپس لکه را با آب گرم شستشو دهید . یا محل لکه را در گلیسیرین بخیسانید سپس روی لکه را الکل یا بنزین بمالید . پارچه ای که آغشته به محلول پودر رختشویی شده را روی لکه بمالید بعد در محلول پودر رختشویی بشویید ، سپس خوب آبکشی کنید .


  6) پاک کردن لکه بستنی :

  پارچه لک شده را با محلول آب و مایع لباسشویی خیس کنید و بعد با پنبه ای آغشته به بنزین روی آن بکشید و بعد آبکشی کنید .


  7) پاک کردن لکه آبمیوه :

  اگر این لکه بر روی پارچه سفید بود با آب و صابون آن را بشویید . اما اگر لکه روی پارچه پشمی بود ، آب اکسیژنه را با چند قطره آمونیاک مخلوط کرده با آن لکه را پاک کنید . اگر لکه روی پارچه های ابریشمی سفید و یا رنگی بود آب و الکل سفید 90 درصد را به نسبت مساوی مخلوط کرده و با آن لکه را محو کنید . یا مقداری نمک بر روی لکه بریزید و سپس آن را 10 دقیقه در آب سرد بخوابانید . پس از آن با آب گرم و پودر رختشویی بشویید .


  8) پاک کردن لکه میوه های رنگین :

  لکه میوه هایی که رنگین هستند (توت فرنگی ، آلبالو و…) را می توان با آب و آمونیاک شستشو داد و نیز می توان مقداری نمک روی لکه ریخته و بعد از مدتی با پودر رختشویی بشویید و اگر لکه نرفت می توان از محلول کلر استفاده کرد .


  9) پاک کردن لکه تمشک :

  محل لکه را در محلول پودر رختشویی بخیسانید و اگر شستید و نرفت مقداری ماست رویش بریزید . سپس با آب گرم شستشو دهید .


  10) پاک کردن لکه آبرنگ :

  لکه را با آب سرد بشویید سپس آن را با آب نیمه گرم و پودر رختشویی بشویید و آبکشی نمایید . اگر هنوز لکه برطرف نشده ، پنبه را به گلیسیرین آغشته نموده و روی آن بمالید ، سپس با آب گرم و پودر رختشویی بشویید و آب بکشید و اگر نتیجه نگرفتید از «تربانتین» استفاده نمایید .


  11) پاک کردن لکه رنگ های پلاستیکی :

  باقیمانده رنگ را از روی پارچه بتراشید سپس لکه به مدت 10 دقیقه در نفت بماند و بعد با آب گرم و صابون بشویید و آبکشی نمایید .


  12) پاک کردن لکه تازه رنگ های روغنی :

  پاک کردن لک کهنه رنگ های روغنی تقریبا غیر ممکن است اما در صورتی که هنوز خشک نشده باشد اضافه رنگ را از روی پارچه بتراشید بعد پنبه ای را به تربانتین آغشته کنید و روی لکه بمالید سپس با پنبه دیگری پاک کنید این کار را چندین بار تکرار کنید و ته رنگ را نیز با آب گرم و پودر لباسشویی از بین ببرید .


  13 ) پاک کردن لکه زنگ زدگی :

  برای پاک کردن لکه زنگ زدگی لکه را 10 دقیقه در آب لیموی تازه که به آن نمک زده اید خیس کنید سپس لباس را با آب بشویید .


  14) پاک کردن لکه شمع و مدادهای چرب آرایشی :

  ابتدا باقی مانده لکه را با جسمی نوک تیز به آرامی بردارید . سپس دو تکه دستمال کاغذی در دو طرف لکه قرار دهید . سپس اتوی گرم را بر روی یکی از کاغذها در محل لکه فشار دهید . به این ترتیب ، چربی موجود در لکه آب می شود و جذب دستمال یا کاغذهای طرفین می شود .


  15) پاک کردن لکه چای و قهوه :

  برای از بین بردن لکه چای ، فورا پارچه خیس را روی لکه بکشید . اگر پاک نشد ، پارچه را آغشته به آب و پودر لباسشویی کنید بر روی لکه بکشید فورا تمیز می شود .


  16) پاک کردن لکه زردی اتو :

  اگر لباس کتانی بر اثر گرمای زیاد اتو زرد رنگ شده می توانید پیاز را دو نیم کرده و روی لکه بمالید لکه های زرد برطرف خواهد شد و بعد لباس را داخل آب سرد 10 دقیقه خیس کنید و بعد آن را بشویید . یا از محلول آب اکسیژنه استفاده نمایید .


  17) پاک کردن لکه واکس :

  ابتدا پارچه ای را خیس کنید و روی آن بکشید . سپس روی پارچه مقداری مایع ظرفشویی ریخته و بر روی لکه بکشید . بعد دوباره با پارچه خیس دیگری روی لکه بکشید اگر لکه کاملا از بین نرفت ، با پارچه آغشته به الکل بر روی لکه بکشید تا کاملا تمیز شود .


  18) پاک کردن لکه قیر :

  لکه قیر را در بنزین بخوابانید و سپس با آب و مواد شوینده شستشو دهید و بعد در معرض آفتاب بگذارید .


  19) پاک کردن لکه روی چرم :

  پنبه ای را با روغن زیتون آغشته نمایید و روی چرم بکشید و بعد با یک پنبه تمیز و نمدار روی چرم را پاک کنید .


  20) پاک کردن لکه چربی از چرم :

  برای پاک کردن لکه چربی از روی کاپشن یا چکمه چرمی روی لکه چربی مایع ظرفشویی بمالید و بگذارید خشک شود و سپس با دستمال آن را جلا دهید .


  21) پاک کردن لکه شیر :

  برای از بین بردن لکه شیر آمونیاک را به مقدار زیاد رقیق کرده و کمی نمک به آن بیفزایید و لکه را با این محلول پاک نمایید و بلافاصله آب بکشید .


  22) پاک کردن لکه عرق بدن :

  اگر لباس سفید است ، کافیست مقداری محلول آب نمک تهیه کنید و لکه را مدت یک ساعت در آن قرار دهید تا پاک شود . برای پاک کردن لکه عرق از یقه لباس ، از خمیر جوش شیرین و سرکه سفید کمک بگیرید ، این خمیر را روی محل مورد نظر بمالید بعد از چند دقیقه شستشو دهید و برای پاک کردن لکه های عرق برسطح لباس می توانید از محلول رقیق شده سرکه یا آب لیمو نیز کمک بگیرید .


  23) پاک کردن لکه جوهر :

  برای از بین بردن لکه جوهر می توانید لکه را پنج دقیقه در شیر بخوابانید ، سپس آنرا با آب معمولی بشویید لکه به راحتی از بین می رود .


  24) پاک کردن لکه مرکب :

  محل لکه را در مخلوطی از سرکه سفید والکل قرار دهید تا مرکب در آن حل شود بعد با آب سرد آن را شستشو دهید .


  25) پاک کردن لکه سس گوجه فرنگی :

  ابتدا باقی مانده لکه را با جسمی نوک تیز به آرامی بردارید . پارچه ای دیگر را به الکل آغشته کنید ، و آنرا روی لکه فشار دهید بعد در آب سرد با مواد شوینده بشویید .


  26) پاک کردن لکه چسب :

  یک تکه پارچه را آغشته به سرکه کرده و روی چسب بگذارید . چسب ، سفتی خود را از دست داده و از لباس جدا می شود .


  27) پاک کردن لکه روغن :

  برای تمیز کردن لباس هایی که روغنی شده لباس را در نوشابه بخیسانید و سپس آن را با آب و پودر لباسشویی بشویید .


  28) پاک کردن لکه چربی :

  برای از بین بردن لکه چربی قسمت لکه شده را با کمی محلول نمک و الکل بمالید . اگر لکه چربی روی پارچه ابریشمی است با دستمال کاغذی روی قسمت لکه شده را بپوشانید و اتوی داغ را محکم روی آن فشار دهید تا لکه ناپدید شود .


  29) پاک کردن لکه روغن ماشین :

  اگر لباس کتانی یا ابریشمی لک سیاه روغن ماشین را گرفت روی لکه ها را روغن بمالید و بگذارید 12 ساعت بماند و سپس آن را با بنزین پاک کنید . برای لباس چرمی می توانید مقداری وازلین روی لکه بمالید و بعد از یک ساعت و نیم با تتراکلرورد پاک کنید سپس با یک تکه پارچه پشمی آن را جلا دهید .


  30) پاک کردن لکه نوشابه :

  قشر نازکی از نمک یا پودر تالک (پودر بچه) روی لکه بریزید و آن را  تا یک ساعت بگذارید بماند سپس با کمی مایع ظرفشویی و آب گرم شستشو دهید .


  31) پاک کردن لکه تخم مرغ :

  برای پاک کردن لکه تازه تخم مرغ محل لکه را با آب سرد بشویید بعد با آب ولرم و صابون محل لکه را شستشو دهید و سپس با الکل و محلول رقیق آمونیاک اثر لکه را برطرف نمایید .


  32 ) پاک کردن لکه زرد سیگار :

  اگر لباس شما در اثر سوختگی یا سیگار زرد شده حبه قندی را روی لکه بکشید و آنقدر این کار را ادامه دهید تا لکه از بین برود و سپس آن را با آب و پودر لباسشویی بشویید .

   

  منبع : ebtekarnews.com

   

 • ایران کلوب
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “پاک کردن انواع لکه از روی لباس”

  دیدگاه ها بسته شده اند.

  }