4 اسباب‌بازی مفید برای رشد ذهنی و جسمی کودک

4 اسباب‌بازی مفید برای رشد ذهنی و جسمی کودک

مجموعه: كودكان و والدين
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • 4 اسباب‌بازی مفید برای رشد ذهنی و جسمی کودک
 •  

  


  4 اسباب‌بازی مفید برای رشد ذهنی و جسمی کودک

  مجموعه: روانشناسی کودکان

   انتخاب اسباب‌بازی یا انجام بازی مناسب برای کودک از جمله دغدغه‌های والدین است. وسایل یا بازی‌هایی که هم برای کودک جنبه سرگرمی و جذاب داشته باشد و هم به رشد ذهنی و جسمی او کمک کنند.
   
  شاید فکر کنیم که باید از وسایل یا بازی‌های خیلی خاصی برای این منظور استفاده کنیم اما وقتی سراغ لیلاسادات موسوی‌راد، روانشناس کودک می‌رویم و از او درباره این موضوع می‌پرسیم اسباب‌بازی‌های ساده اما موثری را به ما معرفی می‌کند که شاید پیش از این از کارکرد بالای آنها بی‌خبر بودیم. توضیحات او را در ادامه می‌خوانید؛
   
  به طور کلی اسباب‌بازی‌های خوب، هم جنبه آموزشی دارند و هم جنبه فکری و می‌توانند امکان خوبی را برای تخلیه هیجانی کودک فراهم کنند. نکته‌ای که وجود دارد این است که هر بازی کارکردهای خودش را دارد و روی بخش‌های مختلف جسمی و ذهنی کودک تاثیرگذار است.
   
  به همین دلیل والدین در هنگام تهیه اسباب‌بازی برای کودک می‌توانند با مشخص کردن حوزه‌ای که قصد دارند کودک‌شان در آن رشد پیدا کند، اسباب‌بازی مناسب را انتخاب کنند. اما می‌توان به چند مورد از اسباب‌بازی‌ها یا بازی‌های مناسب کودکان اشاره کرد و تاثیر آنها را در موارد مختلف توضیح داد تا والدین بدانند که در هنگام خرید اسباب‌بازی برای کودک‌شان به چه نکاتی باید توجه کنند.

  1. آجربازی
  لگو یا آجربازی اسباب‌بازی شناخته‌شده‌ای برای والدین است. یک وسیله که از قطعات مختلف و متعددی تشکیل شده و این قطعات قابلیت سوار شدن روی هم و تشکیل یک سازه را دارند. همین وسیله به ظاهر ساده به عنوان بهترین بازی فکری شناخته می‌شود چون می‌تواند باعث رشد فکری و ذهنی و خلاقیت در کودکان شود.
   
  این وسیله باعث می‌شود کودک هر بار با به کارگیری قوه تخیل و خلاقیت شکل جدیدی را بسازد و با انتخاب‌های بیشماری که برای نحوه قرار دادن قطعه‌ها دارد هر بار به نتیجه‌ای متفاوت برسد.

  4 اسباب‌بازی مفید برای رشد ذهنی و جسمی کودک

   آجر بازی باعث می‌شود کودک هر بار با به کارگیری قوه تخیل شکل جدیدی را بسازد

   
  2. لی‌لی
  این بازی محبوب دهه شصتی‌هاست که با توجه به فضای بازی که در حیاط منزل یا کوچه‌ها در اختیار داشتند با کمک یک گچ و یک تکه سنگ یا چوب ساعت‌ها با این بازی ساده سرگرم می‌شدند. خوشبختانه امروزه نوع آپارتمانی این بازی نیز به بازار آمده تا کودکانی که دیگر به گچ و سنگ و حیاط دسترسی ندارند بتوانند در خانه این بازی را انجام دهند. این بازی به دلیل چهارچوب و قوانینی که دارد باعث افزایش تمرکز و بالارفتن مهارت‌های حرکتی و ذهنی کودک می‌شود. 

  4 اسباب‌بازی مفید برای رشد ذهنی و جسمی کودک

  لی لی باعث افزایش تمرکز و مهارت‌های حرکتی و ذهنی کودک می‌شود

   
  3. دارت
  این بازی هم در میان بزرگسالان و هم در میان کودکان طرفداران خاص خود را دارد. علاوه بر اینکه بازی کم سروصدایی است و به فضا و امکانات خاصی نیاز ندارد اما برای افزایش تمرکز و مهارت‌های حرکتی و بدنی کودک بسیار مفید است.  

  4 اسباب‌بازی مفید برای رشد ذهنی و جسمی کودک

  دارت، برای افزایش تمرکز و مهارت‌های حرکتی و بدنی کودک بسیار مفید است

   
  4. خمیربازی و گل‌بازی
   احتمالا هیچ کودکی پیدا نمی‌شود که از انجام این بازی‌ها لذت نبرد. اغلب کودکان به اینکه با دست‌شان ماده نرم و قابل انعطافی مانند خمیر یا گل را لمس کنند و شکل‌های مختلف بسازند علاقه زیادی دارند. توصیه ما به والدین این است که جلوی این گرایش کودک را نگیرند و با فراهم کردن شرایط بدون نگرانی از کثیف شدن کودک یا محیط اطراف به او اجازه دهند این بازی را با خیال راحت انجام دهد.   

  4 اسباب‌بازی مفید برای رشد ذهنی و جسمی کودک

  خمیر یا گل‌بازی می‌تواند تاثیر قابل توجهی در تقویت مهارت حرکتی کودک داشته باشد

    
  خمیر یا گل‌بازی می‌تواند تاثیر قابل توجهی در تقویت مهارت حرکتی کودک داشته باشد، برای کودکانی که مچ دست یا سرانگشتان ضعیفی دارند، انتخاب مناسبی است تا به تقویت این عضلات کمک کند. همچنین این بازی مقدمه مهارت دست گرفتن قاشق و کنترل آن و در سنین بالاتر مداد دست گرفتن توسط کودک است. علاوه بر اینها تخلیه هیجانی خوبی در این بازی نهفته است.

  منبع: ninisite.com

  

  آنچه والدین باید بدانند


  • تلویزیون اضافه خاموش


  • چگونه کودکانی شاد تربیت کنیم؟


  • به خانه‌تان نظم درسی دهید!


  • خواب کودکان را تنظیم کنید


  • در هزینه های فرزندان صرفه جویی کنیم!


  • رشد حرکتی دست کودک

   

  کلمات کلیدی : به خواب در رشد  آجر آجربازی آمده آموزشی آن آنها آنچه آپارتمانی اجازه احتمالا اختیار ادامه از اسباب اسباب‌بازی اسباب‌بازی‌ها اسباب‌بازی‌های است است استفاده اشاره اضافه اطراف اغلب افزایش اما امروزه امکان امکانات انتخاب انتخاب‌های انجام انعطافی او این اینها اینکه با بار بازار بازی بازی،اسباب بازی‌ها بازی‌های بازی‌هایی باشد باشد باشد، باعث بالاتر بالارفتن بالای باید بتوانند بخش‌های بدانند بدنی بدون بر برای برسد بزرگسالان بسازد بسازد بسازند بسیار به بهترین بودیم بیشماری بی‌خبر تا تاثیر تاثیرگذار تخلیه تخیل تربیت تشکیل تقویت تلویزیون تمرکز تنظیم تهیه توجه توجهی توسط توصیه توضیح توضیحات تکه جدیدی جذاب جسمی جلوی جمله جنبه جویی حرکتی حوزه‌ای حیاط خاص خاصی خاموش خانه خانه‌تان خرید خلاقیت خمیر خمیربازی خوب، خوبی خود خودش خوشبختانه خیال خیلی داد دادن دارت دارت، دارد دارند دارند، داشتند داشته در درباره درسی دست دسترسی دست‌شان دغدغه‌های دلیل دهد دهند دهه دهید دیگر ذهنی را راحت رشد روانشناس روانشناسی روی زیادی ساده سازه ساعت‌ها سراغ سرانگشتان سروصدایی سرگرم سرگرمی سنگ سنین سوار شاد شاید شدن شده شرایط شصتی‌هاست شناخته شناخته‌شده‌ای شود شکل شکل‌های صرفه ضعیفی طرفداران طور ظاهر عضلات علاقه علاوه عنوان فراهم فرزندان فضا فضای فکر فکری قابل قابلیت قاشق قرار قصد قطعات قطعه‌ها قوانینی قوه لذت لمس لگو لی لیلاسادات لی‌لی ما ماده مانند متعددی متفاوت محبوب محیط مختلف مداد مشخص معرفی مفید مقدمه مناسب مناسبی منبع منزل منظور مهارت مهارت‌های موارد موثری مورد موسوی‌راد، موضوع مچ میان می‌توان می‌تواند می‌توانند می‌خوانید؛ می‌رویم می‌شدند می‌شود می‌شود می‌پرسیم می‌کند نبرد نتیجه‌ای نحوه ندارد ندارند نرم نظم نمی‌شود نهفته نوع نکاتی نکته‌ای نگرانی نگیرند نیاز نیز های هر هزینه هم همچنین همین هنگام هیجانی هیچ و والدین وجود وسایل وسیله وقتی پیدا پیش چند چه چهارچوب چوب چون چگونه کارکرد کارکردهای کارگیری کثیف کرد کردن کلی کم کمک کنترل کند کند، کنند کنید کنیم کنیم کنیم؟ که کودک کودک کودک مجموعه کودکان کودکان کودکانی کودکی کودک‌شان کوچه‌ها گرایش گرفتن گل گل‌بازی گچ یا یک

   

 • ایران کلوب
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “4 اسباب‌بازی مفید برای رشد ذهنی و جسمی کودک”

  دیدگاه ها بسته شده اند.