مقابله با وسواس در کودکان ,بهترین نوع درمان اختلال وسواس در کودکان چیست؟

مقابله با وسواس در کودکان ,بهترین نوع درمان اختلال وسواس در کودکان چیست؟

مجموعه: روانشناسی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • مقابله با وسواس در کودکان ,بهترین نوع درمان اختلال وسواس در کودکان چیست؟
 •  


  وسواس در کودکان مقابله با وسواس در کودکان ,بهترین نوع درمان اختلال وسواس در کودکان استفاده از روش های رفتاردرمانی است دختر 5 ساله ام جدیدا مرتب دست هایش را می شوید و نسبت به چرب و چسبناک شدن دست هایش خیلی حساس شده است و بارها میز غذا را ترک می کند تا دستهایش […]

  وسواس در کودکان

  مقابله با وسواس در کودکان ,بهترین نوع درمان اختلال وسواس در کودکان استفاده از روش های رفتاردرمانی است

  دختر 5 ساله ام جدیدا مرتب دست هایش را می شوید و نسبت به چرب و چسبناک شدن دست هایش خیلی حساس شده است و بارها میز غذا را ترک می کند تا دستهایش را بشوید. حتی اگر دست هایش ماژیکی شوند واکنش شدیدی مثل گریه کردن نشان می دهد. لطفا مرا راهنمایی کنید که چگونه با او رفتار کنم؟
  بهترین نوع درمان اختلال وسواس در کودکان استفاده از روش های رفتاردرمانی است. من توصیه جدی دارم حتما فرزندتان را چند جلسه نزد روان شناس کودک و نوجوان ببرید چرا که درمان کودکان دارای روشهای خاص خود است.

  مقابله با وسواس در کودکان

  بر طبق این روش ها، ابتدا رفتار درمانگر، کودک را تشویق می کند تا افکار و آئین های وسواسی خود را به طور دقیق و جزءبه جزء شرح دهد، تا او بتواند اجزای کلیدی این رفتارها را شناسایی کند. آن گاه از او می پرسد که انجام دادن کدام یک از رفتارهای وسواسی اش ضروری نیست و آیا می تواند بدون آن که نگران و مضطرب شود، از انجام آن بخش از رفتارهایش صرف نظر کند.

  در این مرحله درمانگر، ضمن پذیرش حالات، افکار و رفتار کودک، سعی می کند به او بفهماند که هر فردی ممکن است در مواردی دچار خشکی رفتار و اشتغالات ذهنی وسواسی شود که به دلایل نامفهومی مدام آن ها را تکرار می کند. هدف او از این کار آن است که تا حدود زیادی افکار وسواسی کودک را متزلزل کند تا حدی که رفته رفته بتواند گام های موثری برای حذف این گونه رفتارها بردارد.

  مقابله با وسواس در کودکان

  زمانی که کودکی دچار مشکل وسواس می شود، اطرافیان او باید بدانند که کودک تقصیری ندارد
  گروه دیگری از رفتار درمانگران که روش های خود را بر پایه دیدگاه شناخت درمانی استوار کرده اند نیز برای درمان اختلال وسواس در کودکان سعی می کنند ابتدا به کودک بیاموزند که چگونه می تواند احساسات و افکارش را درباره فکر و عملی که انجام می دهد، تغییر دهد. برای مثال، اگر کودکی وسواس دست شستن دارد، از او می خواهند که دست هایش را کثیف کند(مثلاً گل آلود، چرب، خمیری، ماسه ای و …) و سعی کند بدون آن که چندین بار دست هایش را بشوید به بازی خود ادامه دهد و فقط در انتهای بازی دستش را بشوید.

  در این روش، تغییر نگرش کودک درباره کثیفی و آلودگی مدنظر است و این که او بتواند به خود بقبولاند که خمیر نوعی وسیله بازی برای کودکان است که از مواد بهداشتی درست شده است و لزومی نیست در حین خمیربازی چندین بار دست هایش را بشوید. روش های درمان رفتاری، زمانی که اعضای خانواده هم درگیر حل مشکل شوند، بهترین شیوه درمان محسوب می شود.

  مقابله با وسواس در کودکان ,بهترین نوع درمان اختلال وسواس در کودکان چیست؟

  مقابله با وسواس در کودکان

  طبق نظر روانشناسان و متخصصان علوم رفتاری،
  کودکانی که برای درمان خود از این گونه شیوه ها استفاده می کنند،
  نیاز به حمایت، همکاری و مشارکت تمام اعضای خانواده دارند.
  در حقیقت، درصد بهبودی کودک بدون همراهی خانواده خیلی کم می شود،
  زیرا شیوه های درمان شناختی رفتاری اغلب با قدری اضطراب و نگرانی توام هستند
  که اگر حمایت روانشناس، والدین و اعضای خانواده را همراه نداشته باشد،
  درمان و بهبود کودک را به تاخیر می اندازد.

  مقابله با وسواس در کودکان

  زمانی که کودکی دچار مشکل وسواس می شود،
  اطرافیان او باید به این نکته توجه داشته باشند که کودک گناه و تقصیری ندارد.
  وقتی شما قصد درمان و بهبودی کودک را دارید،
  باید از هر جهت او را مورد حمایت خود قرار دهید.
  شما باید بتوانید کمترین بهبودی کودک را تشخیص دهید و او را مورد تشویق و حمایت خود قرار دهید.
  تمام اعضای خانواده باید نسبت به این موضوع حساس و هوشیار باشند.

  مقابله با وسواس در کودکان

  آنان باید تا حد امکان شرایط را برای کودک آرام و عادی نگه دارند
  تا او بتواند مشکلات و سختی های درمان را راحت تر تحمل کند.
  خانه ای پرتنش و اضطراب هیچ گاه نمی تواند به کودک کمک کند
  تا با نگرانی و تشویش ناشی از شیوه های درمانگری مقابله نماید.

  مقابله با وسواس در کودکان ,بهترین نوع درمان اختلال وسواس در کودکان چیست؟

  منبع

   

  کلمات کلیدی : ) ,بهترین [] آئین آرام آلود، آلودگی آن آنان آیا ابتدا اجزای احساسات اختلال ادامه از است استفاده استوار اش اشتغالات اضطراب اطرافیان اعضای اغلب افکار افکارش ام امکان انتهای انجام اند اندازد او اگر ای این با بار بارها بازی باشد، باشند باید ببرید بتواند بتوانید بخش بدانند بدون بر برای بردارد بشوید بفهماند بقبولاند به بهبود بهبودی بهترین بهداشتی بیاموزند تا تاخیر تحمل تر ترک تشخیص تشویش تشویق تغییر تقصیری تمام توام تواند توجه توصیه تکرار جدی جدیدا جزء جزءبه جلسه جهت حالات، حتما حتی حد حدود حدی حذف حساس حقیقت، حل حمایت حمایت، حین خاص خانه خانواده خشکی خمیر خمیربازی خمیری، خواهند خود خیلی دادن دارای دارد، دارم دارند دارید، داشته دختر در درباره درست درصد درمان درمانگر، درمانگران درمانگری درمانی درگیر دست دستش دستهایش دقیق دلایل دهد دهد، دهید دچار دیدگاه دیگری ذهنی را راحت راهنمایی رفتار رفتاردرمانی رفتارها رفتارهای رفتارهایش رفتاری رفتاری، رفته روان روانشناس، روانشناسان روش روش، روشهای زمانی زیادی زیرا ساله سختی سعی شدن شده شدیدی شرایط شرح شستن شما شناخت شناختی شناس شناسایی شود شود، شوند شوند، شوید شیوه صرف ضروری ضمن طبق طور عادی علوم عملی غذا فردی فرزندتان فقط فکر قدری قرار قصد لزومی لطفا ماسه ماژیکی متخصصان متزلزل مثال، مثل محسوب مدام مدنظر مرا مرتب مرحله مشارکت مشکل مشکلات مضطرب مقابله ممکن من منبع مواد مواردی موثری مورد موضوع می میز ناشی نامفهومی ندارد نداشته نزد نسبت نشان نظر نماید نمی نوجوان نوع نوعی نکته نگران نگرانی نگرش نگه نیاز نیز نیست ها ها، های هایش هدف هر هستند هم همراه همراهی همکاری هوشیار هیچ و والدین واکنش وسواس وسواسی وسیله وقتی پایه پذیرش پرتنش پرسد چرا چرب چرب، چسبناک چند چندین چگونه چیست؟ کار کثیف کثیفی کدام کردن کرده کلیدی کم کمترین کمک کند کند(مثلاً کنم؟ کنند کنند، کنید که کودک کودک، کودکان کودکانی کودکی گام گاه گروه گریه گل گناه گونه یک

   

 • ایران کلوب
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “مقابله با وسواس در کودکان ,بهترین نوع درمان اختلال وسواس در کودکان چیست؟”

  دیدگاه ها بسته شده اند.