غذا در سفر

غذا در سفر

مجموعه: uncategorized
 • غذا در سفر
 •  

   

  غذا در سفر,پخت غذا در سفر,غذا درست کردن در سفر

  تهیه غذا در سفر …

   

  غذا در سفر

   

  اگر در یک سفر طبیعت گردی مجبور بــه آشپزی شوید چــه می کنید؟ مسلما اینجا دیگر خبری از اجاق گاز و تنور و پلوپز نیست.بنابراین مجبورید بــا گل و ذغال و آتش دست بــه کار آشپزی شوید و تیم تان را از گرسنگی نجات دهید.

  ما چند روش پخت و پز ساده در طبیعت را بــه شما پیشنهاد می کنیم کــه می توانند در حساس ترین مواقع بــه کارتان بیایند.

  ساخت یک فر طبیعی

  یکی از روش های پخت گوشت در طبیعت ایــن اســت کــه آن را بــا چربی خودش داخل یک ظرف دردار بپزیم. پختن بــا حرارت کم و ملایم گوشت را لذیذتر می کند. ایــن روش طبخ بــرای سبزیجات ریشه دار هم ایده آل است.

  از یک جعبه بزرگ فلزی دردار کــه اهرمی روی آن باشد می توان بــه عــنــوان فر استفاده کرد. اگــر دستگیره نداشته باشد بــایــد رو بــه پایین باز شود. می توانید در قسمت جلوی فر محافظی بــرای نگه داشتن در فر قرار دهید ولــی نباید آن را محکم ببندید زیــرا فشار را در داخل آن بالا می برد.

  اگر هیچ جعبه ای در دسترس نـیـسـت یک تنور گنبدی شکل از خاک رس درست کنید و قبل از شروع بــه پخت و پز آتش را داخل آن روشن کنید و یک روزنه کوچک در آن تعبیه کرده تــا هنگام پخت و پز بتوانید آن را بــه راحتی ببندید.

  جعبه را روی سنگ ها طوری قرار دهید کــه آتش در زیر آن روشن شود. اطراف آن را بــا سنگ و خاک بپوشانید و فضایی را در قسمت پشت جعبه در نظر بگیرید و دودکشی در قسمت بالای آن درست کنید کــه دود از فضای پشت جعبه خارج شود.

  بخارپز کردن

  این روش بــرای پختن ماهی و سبزیجات خیلی مناسب است. سوراخ هایی روی یک قوطی کنسرو ایجاد کرده و ســپــس آن را درون قوطی بزرگتری قرار دهید و چیزی مانند سنگ در ته قوطی بزرگتر بگذارید کــه قوطی درونی را بالاتر از آبی کــه داخل قوطی بزرگتر ریخته اید نگه دارد. قوطی بیرونی را بپوشانید ولــی در آن را محکم نبندید زیــرا در اثر بالا رفتن فشار منفجر می شود. بــه ایــن روش پــس از روشن کردن آتش زیر قوطی بزرگ محتویات قوطی کوچک بخار پز می شود.

  سرخ کردن

  اگر روغن در دسترس داشته باشید می توانید تنوعی بــه رژیم غذایی خود بدهید. هــر فلزی کــه قابل خمیدن باشد بــرای سرخ کردن مناسب است. برگ برخی از درختان مانند موز بــه اندازه کافی روغن دارند و می توان تمام غذا را آماده کــرد بدون اینکه روغن آن تمام شود! ابتدا برگ ها را کمی فشار دهید تــا روغن بیرون بیاید و غذا را روی آتش ذغال سرخ کنید.

  تنور گلی

  این روش پختن غذا نیازی بــه قاشق و چنگال و وسایل آشپزخانه ندارد. مواد را در داخل گلوله ای از گل پخته شده قرار داده و آن را روی آتش ذغال بگذارید. بــه ایــن ترتیب حرارت از طریق خاک منتقل می شــود و از سوختن غذا جلوگیری می کند.

  اگر شکار کرده بودید و مجبور بودید آن را تمیز کنید؛ کافیست تنها داخل شکم حیوان را خالی کرده و آن را بشویید. نگران پرها و پولک ها نباشید. چرا کــه در ایــن روش وقتی خاک را از روی حیوان پاک می کنید پولک ها و پرها خودبخود جدا می شــونــد (البته بــرای پختن پرندگان بزرگتر ابتدا بــایــد پر آنها را بکنید.)

  پختن بــا سنگ

  این نوع روش آشپزی هم نیازی بــه قاشق و چنگال و وسایل آشپزخانه ندارد. در ایــن روش بــایــد از خار و خاشاک و سنگ های گرد استفاده کنید. البته نباید از سنگ هایی کــه مــمــکن اســت خرد شــونــد استفاده کرد.

  ابتدا یک چاله بیضی شکل بــه ابعاد 45-60 سانتی متر و بــه عمق حدودا 45-60 حفر کنید و ســپــس خار و خاشاک را در ته آن قرار دهید و در بالای حفره چوبهای مناسبی را در عرض آن قرار دهید و لایه دیگری را بــا تشکیل زاویه های درست در بین سنگ ها قرار دهید و بــه ایــن ترتیب 5 یــا 6 لایه متناوب یــا بیشتر را روی هم سوار کرده و در بالاترین قسمت نــیــز سنگ بگذارید.

  هنگامی کــه خار و خاشاک آتش گرفتند چوب ها هم می سوزند و سنگ های روی آنها گرم می شــونــد و در نهایت هــمــه سنگ ها بــه داخل گودال می ریزند. ذغال ها و خاکستر های بــه جا مانده را برداشته و شکار را روی سنگ های داغ قرار دهید. بهتر اســت گوشت در وسط و سبزیجات در کنار گودال قرار گیرند.

  بین غذا و کف زمین بــایــد فاصله ای وجود داشته باشد. گودال را بــا خاک و شاخه و برگ بپوشانید و بعد از نیم ساعت روی آن را بردارید. از ایــن اجاق می توانید بــرای جوشاندن آب جمع شده در کیسه ای کــه آب از آن نشت نمی کــنــد استفاده کنید. کیسه آب را سربالا روی اجاق بگذارید بعد از یک ساعت و نیم آب جوش درست می شود.

   

  b e y t o o t e ... c o m (بیتوته)

   

  برچسب‌ها,

   

 • ایران کلوب
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “غذا در سفر”

  دیدگاه ها بسته شده اند.