علائم بیماری آمبولی ریه پس از زایمان و راههای درمان آن!

علائم بیماری آمبولی ریه پس از زایمان و راههای درمان آن!

مجموعه: عمومی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • علائم بیماری آمبولی ریه پس از زایمان و راههای درمان آن!
 •  


  علائم بیماری آمبولی پزشکان معمولا به خانم‌های باردار توصیه می‌کنند تحرک داشته باشند و پیاده‌روی را از قلم نیندازند. اما این پیاده‌روی و تحرک به جز اینکه باعث بهتر شدن جریان خون در رگ‌ها می‌شود، از بروز آمبولی ریه که بیماری شایعی در قبل و بعد از زایمان است هم جلوگیری می‌کند. بنابراین ما از […]

  علائم بیماری آمبولی

  پزشکان معمولا به خانم‌های باردار توصیه می‌کنند تحرک داشته باشند و پیاده‌روی را از قلم نیندازند. اما این پیاده‌روی و تحرک به جز اینکه باعث بهتر شدن جریان خون در رگ‌ها می‌شود، از بروز آمبولی ریه که بیماری شایعی در قبل و بعد از زایمان است هم جلوگیری می‌کند. بنابراین ما از دکتر فاطمه سمامی،‌جراح و متخصص زنان و زایمان و دارای برد تخصصی، درباره علائم علائم بیماری آمبولی ریه پس از زایمان و علائم و درمان آن پرسیدیم.

  علائم بیماری آمبولی ریه پس از زایمان و راههای درمان آن!

  علائم بیماری آمبولی

  دکتر سمامی،‌جراح و متخصص زنان و زایمان ، درباره آمبولی ریه پس از زایمان می‌گوید:« آمبولی ریه به مسدود شدن عروق ریه و انسداد مکانیکی در شریان‌های ریه گفته می‌شود. آمبولی ریه بعد از زایمان در هر 7‌هزار حاملگی یک‌بار رخ می‌دهد گرچه احتمال بروز آن هم قبل از زایمان و هم بعد از زایمان وجود دارد. نحوه بروز این عارضه در قبل و بعد از زایمان یکسان است اما آمبولی‌هایی که پس از زایمان اتفاق می‌افتند،‌ درصد مرگ و میر بیشتری دارند.»

  لخته شدن ورید‌های عمقی همراه با آمبولی ریه

  تقریبا 70 درصد از کسانی که دچار آمبولی ریه می‌شوند، لخته شدن ورید‌های عمقی هم در آنها مشاهده شده است. به همین دلیل دکتر سمامی می‌گوید:« این عارضه ممکن است هم در زایمان طبیعی و هم در سزارین اتفاق بیفتد. اما درصد آن در زایمان سزارین بیشتر است چون در سزارین بیمار جراحی شده و مقداری خون از دست داده است که  همین می‌تواند از عوامل بروز آمبولی باشد. خطر بروز آمبولی ریه در مادران از هفته اول بعد از زایمان تا 6 ماه بعد وجود دارد اما در اولین هفته پس از زایمان بیشتر اتفاق می‌افتد. خانم‌هایی که تازه زایمان کرده‌اند ممکن است در هفته اول تحرک‌شان کم شود و همین کم‌تحرکی یکی از فاکتور‌های بروز آمبولی است.»

  علائم بیماری آمبولی را بشناسید

  این جراح و متخصص زنان و زایمانبه علائم آمبولی ریه اشاره می‌کند و می‌گوید:« از علائم آمبولی می‌توان به تنگی نفس ناگهانی در بیمار اشاره کرد که شایع‌ترین نشانه است و تقریبا در 80 درصد از بیماران دیده می‌شود. درد قفسه سینه، سرفه، سَنکوپ، خونریزی ریوی ( شامل سرفه‌های خونی یا خلط خونی می‌شود که از علائم بالینی آمبولی هستند ) از نشانه‌های دیگر این بیماری است. در صورتی که آمبولی ریه به مرحله حاد و پر‌خطر برسد و 60 تا 85 درصد از عروق ریه مسدود شوند، فشار خون ریه اتفاق می‌افتد. اما اگر 75 تا 85 درصد عروق ریه مسدود شوند، گردش خون ریه مسدود شده و به مرگ ختم می‌شود. با لخته شدن ورید‌های عمقی،‌لخته خون ایجاد شده و ورید مسدود می‌شود که به آن ترومبوز می‌گویند.»

   

  از علائم بیماری آمبولی می‌توان به تنگی نفس ناگهانی در بیمار اشاره کرد که شایع‌ترین نشانه است
  علائم بیماری آمبولی

  از عوامل پر‌خطر بروز آمبولی ریه می‌توان به زایمان سزارین، دیابت، خونریزی، کم‌خونی،‌ویار شدید حاملگی، بی‌تحرکی (شامل کسانی می‌شود که در دوره بارداری باید استراحت داشته باشند و یا کسانی که بعد از بارداری تحرک چندانی ندارند)، چاقی، حاملگی چند‌قلویی،‌فشار‌خون حاملگی (پره‌اکلامپسی)،‌عفونت بعد از زایمان، بارداری در سن بالاتر از 35 سالگی، دخانیات (بیش از 10 سیگار در روز)، سابقه ترومبوز یا آمبولی، سرطان، لوپوس (نوعی بیماری پوستی)، مسافرت‌های طولانی و بی‌تحرکی زیاد ناشی از آن، سندروم نفروتیک (سندرومی مرتبط با کلیه‌ها)، خونریزی بعد از زایمان، تزریق خون و بیماری قلبی اشاره کرد.‌جراحی ارتوپدی بر اثر شکستگی پا که بی‌تحرکی ناشی از آن موجب بروز آمبولی شده و خود این جراحی هم یکی از عوامل بروز آن است.

  همچنین دکتر سمامی اختلالات ژنتیکی را در بروز این عارضه بسیار مهم می‌داند و می‌گوید:
  « اختلالات ژنتیکی در افراد مبتلا به اختلال ترومبوفیلیک ارثی هم می‌تواند باعث بروز آمبولی شود.
  این اختلال ژنتیکی در این افراد، به این صورت است که پروتئین‌های خاصی در بدن تولید می‌شوند که در صورت بروز ترومبوز یا آمبولی  باعث مهار آن می‌شوند، اما این پروتئین‌ها در بدن این افراد به طور ارثی و یا به دلیل بیماری سرطان، وجود ندارد.»

  علائم ترومبوز

  ترومبوز علائم تیپیک ندارد اما معمولا شروع آن سریع و ناگهانی است.
  معمولا درد و ورم ساق و ران پا در این افراد قابل مشاهده است.
  اما گاهی تشخیص آن بسیار مشکل است چون خانم‌های باردار به دلیل
  بارداری ورم می‌کنند و نمی‌توان هر ورمی را به ترومبوز نسبت داد.
  البته اکثر این افراد نشانه‌ای ندارند و روش‌های تشخیصی هم با نظر پزشک انجام می‌شود.

  شاید شما هم زمینه ژنتیکی داشته باشید

  جالب است بدانید که بسیاری از افراد اصلا نمی‌دانند که سابقه ژنتیکی این بیماری را دارند.
  بر همین اساس دکتر سمامی توضیح می‌دهد:
  « افرادی که سابقه‌ی مرگ ناگهانی در اثر آمبولی ریه در خانواده دارند و یا افرادی از خانواده‌ی
  نزدیک‌شان دچار ترومبوز شده‌اند و چنین تجربه‌هایی
  دارند ممکن است مشکوک به آمبولی ریه باشند. همچنین خانم‌هایی که دچار ترومبوز می‌شوند
  اما باردار نیستند و هیچ‌کدام از علائم آمبولی هم در آنها مشاهده نشده است، به احتمال زیاد زمینه ژنتیکی دارند.»

  پیشگیری و درمان آمبولی

  دکتر سمامی خانم‌ها برای پیشگیری از آمبولی ریه، باید حتما مراقبت‌های بارداری را انجام دهند، به پزشک شرح‌حال مناسب بدهند و اگر سابقه‌ای از لخته شدن خون در خانواده دارند به او بگویند، نباید بی‌تحرک بمانند، باید کم‌خونی‌شان را اصلاح کنند. این افراد بعد از زایمان هم نباید به مدت‌های طولانی دراز بکشند، نباید سیگار بکشند و باید از جوراب‌های واریس یا الاستیک استفاده کنند. برای پیشگیری از بروز این عارضه در بیمارانی که زمینه‌ارثی دارند و یا مشکوک به آمبولی هستند، دارو‌های ضد‌انعقادی تجویز می‌شود. ضمن اینکه درمان آمبولی هم معمولا با هپارین و دارو‌های ضد‌انعقادی انجام می‌شود.»

  نی نی سایت

  علائم بیماری آمبولی ریه پس از زایمان و راههای درمان آن!

  برچسب ها: آمبولی ریه زایمان کردن

   

  کلمات کلیدی : ( (بیش (سندرومی (شامل (نوعی (پره‌اکلامپسی)،‌عفونت ) [] « ، آمبولی آمبولی  آمبولی، آمبولی‌هایی آن آن، آنها اتفاق اثر احتمال اختلال اختلالات ارتوپدی ارثی از اساس است است» است، استراحت استفاده اشاره اصلا اصلاح افراد افراد، افرادی الاستیک البته اما انجام انسداد او اول اولین اکثر اگر ایجاد این اینکه با باردار بارداری باشد باشند باشید باعث بالاتر بالینی باید بدانید بدن بدهند بر برای برد برسد بروز برچسب بسیار بسیاری بشناسید بعد بمانند، بنابراین به بهتر بکشند بکشند، بگویند، بیشتر بیشتری بیفتد بیمار بیماران بیمارانی بیماری بی‌تحرک بی‌تحرکی تا تازه تجربه‌هایی تجویز تحرک تحرک‌شان تخصصی، ترومبوز ترومبوفیلیک تزریق تشخیص تشخیصی تقریبا تنگی توصیه توضیح تولید تیپیک جالب جراح جراحی جریان جز جلوگیری جوراب‌های حاد حاملگی حاملگی، حتما خاصی خانم‌ها خانم‌های خانم‌هایی خانواده خانواده‌ی ختم خطر خلط خود خون خونریزی خونریزی، خونی داد داده دارای دارد دارند دارند» دارو‌های داشته دخانیات در دراز درباره درد درصد درمان دست دلیل دهند، دوره دچار دکتر دیابت، دیده دیگر را ران راههای رخ روز)، روش‌های رگ‌ها ریه ریه، ریوی زایمان زایمان، زایمانبه زمینه زمینه‌ارثی زنان زیاد سابقه سابقه‌ای سابقه‌ی ساق سالگی، سایت سرطان، سرفه، سرفه‌های سریع سزارین سزارین، سمامی سمامی،‌جراح سن سندروم سَنکوپ، سینه، سیگار شامل شاید شایعی شایع‌ترین شدن شده شده‌اند شدید شرح‌حال شروع شریان‌های شما شود شوند، شکستگی صورت صورتی ضد‌انعقادی ضمن طبیعی طور طولانی عارضه عروق علائم عمقی عمقی،‌لخته عوامل فاطمه فاکتور‌های فشار قابل قبل قفسه قلبی قلم لخته لوپوس ما مادران ماه مبتلا متخصص مدت‌های مراقبت‌های مرتبط مرحله مرگ مسافرت‌های مسدود مشاهده مشکل مشکوک معمولا مقداری ممکن مناسب مهار مهم موجب مکانیکی میر می‌افتد می‌افتند،‌ می‌توان می‌تواند می‌داند می‌دهد می‌شود می‌شود» می‌شود، می‌شوند می‌شوند، می‌کند می‌کنند می‌گوید می‌گوید« می‌گویند» ناشی ناگهانی نباید نحوه ندارد ندارد» ندارند ندارند)، نزدیک‌شان نسبت نشانه نشانه‌ای نشانه‌های نشده نظر نفروتیک نفس نمی‌توان نمی‌دانند نی نیستند نیندازند ها هر هستند هستند، هفته هم همراه همچنین همین هپارین هیچ‌کدام و واریس وجود ورم ورمی ورید ورید‌های پا پرسیدیم پروتئین‌ها پروتئین‌های پر‌خطر پزشک پزشکان پس پوستی)، پیاده‌روی پیشگیری چاقی، چندانی چند‌قلویی،‌فشار‌خون چنین چون ژنتیکی کرد کردن کرده‌اند کرد‌جراحی کسانی کلیه‌ها)، کم کم‌تحرکی کم‌خونی،‌ویار کم‌خونی‌شان کنند که که  گاهی گردش گرچه گفته یا یکسان یکی یک‌بار ‌هزار

   

 • ایران کلوب
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “علائم بیماری آمبولی ریه پس از زایمان و راههای درمان آن!”

  دیدگاه ها بسته شده اند.