ساخت نانوکامپوزیتی برای لنت ترمز قطار

ساخت نانوکامپوزیتی برای لنت ترمز قطار

مجموعه: علمی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • ساخت نانوکامپوزیتی برای لنت ترمز قطار
 •  

  


  ساخت نانوکامپوزیتی برای لنت ترمز قطار

  مجموعه: گزارشهای علمی

   

   

  ساخت نانوکامپوزیتی برای لنت ترمز قطار

   

   

  پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف، به تازگی روشی مناسب برای بهبود خواص مکانیکی و اصطکاکی کامپوزیت‌های مورد استفاده در لنت ترمز قطارها ارائه دادند.

   

  مرتضی فقیهی، با افزودن نانوفیلرها (نانوکلی) به ماتریس مواد اصطکاکی به نانوکامپوزیتی بهبود یافته دست یافته و به بررسی تأثیر نانوکلی بر این مواد پرداخته‌است.

   

  وی معتقد است نانوفیلرها، به دلیل کوچکی و نسبت سطح به حجم بالا می‌توانند بر هم‌کنش مناسبی با ماتریس پلیمری ایجاد کنند.

   

  فقیهی مجری این طرح در رابطه با چگونگی انجام پژوهش گفت: ابتدا با استفاده از غلتک دو میله‌ای، لاستیک را چند دقیقه تحت تنش مکانیکی قرار داده و رزین (در صورت بودن در فرمولاسیون آمیزه) و نانوکلی را به سیستم پخت اضافه کرده و به مدت معینی تحت تنش مکانیکی بیشتر قرار دادیم. سپس خمیر به‌دست آمده را در دستگاه پرس تحت فشار و دمای مناسب پختیم و آن را در آون خلاء تحت پخت تکمیلی قرار دادیم.

   

  مقایسه نتایج فاصله بین لایه‌ای نانوکلی برای آمیزه‌های لاستیک و لاستیک- رزین نشان می‌دهد که تفاوت چندانی در این فواصل ایجاد نشده‌است. بنابراین جداشدگی لایه‌های نانوکلی بیشتر تحت تأثیر زنجیرهای پلیمری بوده و می‌توان گفت که فیلرهای نانوکلی بیشتر در فاز لاستیکی قرار گرفته‌اند.

   

  همچنین نتایج مورفولوژیکی SEM نیز توزیع نسبتاً مناسبی از نانوکلی را در ماتریس لاستیک و لاستیک-رزین نشان می‌دهد.

   

  از سوی دیگر، افزودن رزین به آمیزه‌های لاستیک، بهبود در مقاومت کششی و مدول را نشان می‌دهد که این مسئله به دلیل مدول بالاتر رزین نسبت به لاستیک، است.

   

  با افزودن رزین به آمیزه لاستیکی، افزایش کمی در مدول دینامیک و کاهش در ماکزیمم فاکتور اتلاف مشاهده می‌شود. همچنین مشاهده می‌شود که با افزودن نانوکلی به آمیزه‌های لاستیکی، خواص حرارتی نیز بهبود می‌یابد.

   

  دانشجوی دکتری دانشگاه صنعتی شریف در ادامه گفت: فیلرهای نانوکلی ضمن بهبود خواص این‌گونه ماتریس‌های پلیمری، می‌تواند برای بهبود خواص مواد اصطکاکی (لنت ترمز قطارها) استفاده شود.

   

  فقیهی برای بررسی خواص آمیزه‌ها، از آزمون‌هایی نظیر استخراج و تورم، آزمون پخت لاستیک، آزمون‌های مکانیکی و دینامیکی، آزمون‌های حرارتی و مشاهدات مورفولوژیکی SEM و TEM استفاده کرده‌است.

   

  

  چند دقیقه با دانستنی ها

   

 • ایران کلوب
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “ساخت نانوکامپوزیتی برای لنت ترمز قطار”

  دیدگاه ها بسته شده اند.