در دعوای کودکان وظیفه بزرگتر ها چیست؟

در دعوای کودکان وظیفه بزرگتر ها چیست؟

مجموعه: كودكان و والدين
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • در دعوای کودکان وظیفه بزرگتر ها چیست؟
 •  

  


  در دعوای کودکان وظیفه بزرگتر ها چیست؟

  مجموعه: تعلیم و تربیت

   

  در دعوای کودکان وظیفه بزرگتر ها چیست؟

   

  دعوا، یکی از مزایای داشتن خواهر یا برادر در خانه است. چون چنین کودکی، قبل از ورود به جامعه، خواهر یا برادری داردکه با او اختلاف سلیقه و اختلاف نظر دارد و با درگیری هایی روبرو می شود که باید سعی کند آنها را حل کند. والدین باید به فرزندان خود اجازه رویارویی با چنین مشکلاتی را بدهند…

   

  این کار آنها را برای آینده آماده می کند. اگر دعوا یا بحث میان کودکان، کلامی بود، بهتر است دخالت نکنید و به هیچ وجه نقش قاضی را در این میان بازی نکنید. مثلا عده ای همیشه به فرزند کوچک تر می گویند که: «تو باید به برادر یا خواهر بزرگ تر خود احترام بگذاری.» یا به فرزند بزرگ تر می گویند که: «تو باید رعایت کنی، هر چه باشد تو بزرگ تر هستی.» با این کار، کودک نسبت به والدین خود احساس منفی ای پیدا می کند. اگر جنگ و دعوای کودکان، به زدو خورد کشیده شد، قبل از آسیب رساندن به خودشان یا وسایل، آنها را از هم جدا کنید. بهتر است هر کدام از آنها نیم ساعت در محیطی جدا از هم بمانند و اجازه هیچ ارتباطی با هم نداشته باشند.

   

  بعد از نیم ساعت، هم به آنها بگویید اگر دوباره دعوا کنند، دیگر اجازه بازی ندارند. ما به عنوان والدین، باید مراقب نوع درگیری های خود در خانواده باشیم. کودکان از مشاهده های خود، مطالب زیادی در ذهن ثبت می کنند. بحث یا فحاشی و دعوا میان همسران در حضور کودکان، باعث الگوپذیری آنها می شود. در درجه اول باید خودمان و شیوه روابطمان را اصلاح کنیم و بعد، انتظار چنین رفتارهایی را از کودکان خود داشته باشیم. در بعضی موارد، والدین، رفتار غلط را به کودک خود آموزش می دهند. مثلا وقتی فرزندشان به خانه می آید و تعریف می کند کسی او را زده است، کودک را تحقیر می کنند و به او یاد می دهند که اگر کسی تو را زد، تو هم باید او را بزنی. با این کار، پرخاشگری را به کودک آموزش می دهند که کار غلطی است.

   

  از آنجا که بیشتر خانواده ها، وعده شام را در کنار هم صرف می کنند، زمان مناسبی است که هر کدام از اعضا در مورد خودشان حرف بزنند. پدرومادر می توانند با بیان غیرمستقیم به کودکان خود بیاموزند که چگونه می توان عصبانیت را کنترل کرد. مثلا پدر می تواند ماجرایی در مورد اینکه چگونه ناگهان از کسی عصبانی شده اما سعی کرده خودش را از محیط دور کند تا درگیری پیش نیاید، تعریف کند. این کار غیرمستقیم به کودکان آموزش می دهد که چگونه خشم خود را کنترل کنند. در مورد بچه های کوچک تر (زیر ۱۰ سال)، قصه خوانی یا عروسک بازی هم روش خوبی برای آموزش غیرمستقیم است. می توان قصه ای را برای آنها در مورد اینکه چگونه مثلا دو خرس بر سر کوزه عسلی دعوا کردند تعریف کرد و از کودک خواست قصه را ادامه دهد و راهی پیدا کند که دعوای دو خرس تمام شود.

   

  بعد می توانیم راه حلی را که او بیان کرده با هم بررسی کنیم و ببینیم که راه درستی است یا نه. مهم است که به کودک اجازه بدهیم از ذهنش کمک بگیرد و راه حلی به او ندهیم. این کار روش خوبی برای آموزش کودکان کم سن و سال است. می توان به کودک گفت حالا از راه حل خودت در دعوای با خواهرت هم می توانی استفاده کنی. به این ترتیب احساس آرامش می کند و به کمک راه حل خودش، موضوع یا مشکل خود را حل می کند.

   

  منبع:روزنامه سلامت

  

  آنچه والدین باید بدانند


  • تربیت کودکان 3 تا 14 سال


  • تنبیه بدنی نامناسب ترین روش تربیت کودک


  • مامان بگم ساعت چنده !!!


  • مامان جون، دستم اُوخ شده!


  • نقش خانواده در تعلیم و تربیت کودکان دبستانی


  • آیا می دانید محبت کردن بهترین راه تربیت است؟

   

  کلمات کلیدی : آیا تربیت تنبیه مامان نقش مجموعه در (زیر   «تو آرامش آسیب آماده آموزش آنجا آنها آنچه آید آینده اجازه احترام احساس اختلاف ادامه ارتباطی از است است است، است؟ استفاده اصلاح اعضا الگوپذیری اما انتظار او اول اُوخ اگر ای این اینکه با بازی باشد باشند باشیم باعث باید ببینیم بحث بدانند بدنی بدهند   بدهیم بر برادر برادری برای بررسی بزرگ بزرگتر بزنند بزنی بعد بعد، بعضی بمانند به بهتر بهترین بود، بچه بگذاری» بگم بگویید بگیرد بیاموزند بیان بیشتر تا تحقیر تر تربیت تربیت ترتیب ترین تعریف تعلیم تمام تو توان تواند توانند توانی توانیم ثبت جامعه، جدا جنگ جون، حالا حرف حضور حل حلی خانه خانواده خرس خشم خواست خوانی خواهر خواهرت خوبی خود خود، خودت خودش خودش، خودشان خودمان خورد دارد داردکه داشتن داشته دانید دبستانی دخالت در درجه درستی درگیری دستم دعوا دعوا، دعوای دهد دهند دو دوباره دور دیگر ذهن ذهنش را راه راهی رساندن رعایت رفتار رفتارهایی روابطمان روبرو روش رویارویی زد، زده زدو زمان زیادی ساعت ساعت، سال سال سال)، سر سعی سلامت سلیقه سن شام شد، شده شده شود شود شیوه صرف عده عروسک عسلی عصبانی عصبانیت عنوان غلط غلطی غیرمستقیم فحاشی فرزند فرزندان فرزندشان قاضی قبل قصه ما ماجرایی مثلا محبت محیط محیطی مراقب مزایای مشاهده مشکل مشکلاتی مطالب مناسبی منبعروزنامه منفی مهم موارد، مورد موضوع می میان نامناسب ناگهان ندارند نداشته ندهیم نسبت نظر نقش نه نوع نکنید نیاید، نیم ها ها، های هایی هر هستی» هم همسران همیشه هیچ و والدین والدین، وجه ورود وسایل، وظیفه وعده وقتی پدر پدرومادر پرخاشگری پیدا پیش چنده چنین چه چون چگونه چیست؟ کار کار، کدام کرد کردن کردند کرده کسی کشیده کلامی کم کمک کنار کنترل کند کند کنند کنند، کنی کنی، کنید کنیم که کودک کودکان کودکان، کودکی، کوزه کوچک گفت گویند یا یاد یکی

   

 • ایران کلوب
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “در دعوای کودکان وظیفه بزرگتر ها چیست؟”

  دیدگاه ها بسته شده اند.