خصوصیات افراد باهوش, افراد باهوش چطور با کسانی که خوششان نمی‌آید رفتار می‌کنند

خصوصیات افراد باهوش, افراد باهوش چطور با کسانی که خوششان نمی‌آید رفتار می‌کنند

مجموعه: روانشناسی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • خصوصیات افراد باهوش, افراد باهوش چطور با کسانی که خوششان نمی‌آید رفتار می‌کنند
 •  


  افراد باهوش حتی از کسانی هم که از آنها خوششان نمی‌آید بیشترین استفاده را می‌کنند‎..

  خصوصیات افراد باهوش

  خصوصیات افراد باهوش ,در یک دنیای ایدآل، هر فردی که با او برخورد داریم مهربان، خوش‌برخورد، ملاحظه‌کار، سخاوتمند و بسیاری صفت‌های مثبت دیگر است. آنها لطیفه‌هایی که ما تعریف می‌کنیم را می‌فهمند و ما هم لطیفه‌های آنها را می‌فهمیم. در این دنیا همه ما در فضای سراسر شادی زندگی می‌کنیم که هیچکس هیچوقت ناراحت، افسرده یا عصبانی نیست.

  ولی متاسفانه ما در دنیای ایدآل زندگی نمی‌کنیم.
  بعضی‌ها آنقدر عصبانی‌مان می‌کنند که تا مرز دیوانگی پیش می‌رویم.
  خود ما هم این بلا را سر افراد دیگر می‌آوریم. آنهایی که ازشان خوشمان نمی‌آید
  افرادی بی‌ملاحظه هستند که شخصیتمان را خراب می‌کنند،
  انگیزه‌هایمان را زیر سوال می‌برند یا خیلی ساده از لطیفه‌هایی که تعریف می‌کنیم
  خوششان نمی‌آید ولی از ما توقع دارند که از ته دل به لطیفه‌هایشان بخندیم.

  خصوصیات افراد باهوش

  شاید دلتان بخواهد بدانید که آیا ممکن است
  با کسی که مدام از دست شما عصبانی است
  یا کسی که اصلاً دلتان نمی‌خواهد کنار او ناهار بخورید،
  عادلانه برخورد کنید یا نه. شاید دلتان بخواهد بدانید
  که آیا باید دوست داشتن همه آدمها را یاد بگیرید یا نه.

  براساس رابرت ساتن (پروفسور علوم مدیریتی در دانشگاه استنفورد) اینکار نه ممکن است و نه حتی ایدآل است که تیمی از همه کسانی تشکیل دهید که حاضرید هر هفته با آنها مهمانی بدهید.

  به همین دلیل است که افراد باهوش حتی از کسانی هم که از آنها خوششان نمی‌آید هم بیشترین استفاده را می‌کنند. روش آنها چنین است:

  ۱. می‌پذیرند که قرار نیست از همه آدمها خوششان بیاید.

  گاهی‌اوقات به دام این فکر می‌افتیم که خیلی آدم‌های خوب و مهربانی هستیم. تصور می‌کنیم که باید از همه کسانی که با آنها برخورد داریم خوشمان بیاید. ولی این عملی نیست. لاجرم با کسانی برخورد خواهید کرد که افراد سرسختی هستند و نمی‌توانید با آنها کنار بیایید. افراد باهوش این را می‌دانند. آنها همچنین تشخیص می‌دهند که تضادها و اختلافات نتیجه تفاوت ارزش‌هاست.

  آن کسی که از او خوشتان نمی‌آید لزوماً آدم بدی نیست. دلیل اینکه نمی‌توانید با او کنار بیایید این است که ارزش‌های متفاوتی با او دارید و این تفاوت در ارزش‌ها موجب قضاوت می‌شود. وقتی قبول کنید که همه آدمها قرار نیست از شما خوششان بیاید و شما هم قرار نیست از همه آدمها خوشتان بیاید، موقعیت برایتان بسیار ساده‌تر خواهد شد و بهتر خواهید توانست به این افراد برخورد کنید.

  ۲. با آنهایی که دوست ندارند کنار می‌آیند (نه اینکه آنها را نادیده بگیرند).

  مطمئناً مدام حرصتان را درمی‌آورد، از جوک‌های بی‌مزه‌ و مبتذلش دندان‌هایتان را به هم می‌سایید یا تیک زدنهای مداومش در محل‌کار روی اعصابتان می‌رود ولی داشتن احساسی کمتر از دلسوزی و تحمل فقط خودتان را اذیت خواهد کرد. رابرت ساتن می‌گوید، «از دید عملکردی، دوست داشتن زیاد کارمندانتان بسیار سخت‌تر از کم دوست داشتن آنهاست. شما به کسانی نیاز دارید که نقطه‌نظرات متفاوتی داشته باشند و از بحث کردن نترسند. اینها آن کسانی هستند که باعث می‌شوند سازمان مرتکب اشتباهات و کارهای احمقانه نشود.» شاید آسان نباشد ولی باید تحملشان کنید. معمولاً آنهایی که روی اعصابمان می‌روند هستند که فکرها و ایده‌های جدید به ذهنمان می‌آورند و خودشان هم گروه را به سمت موفقیت سوق می‌دهند. یادتان باشد، شما هم آدم کاملی نیستید و خیلی‌ها فقط تحملتان می‌کنند.

  خصوصیات افراد باهوش, افراد باهوش چطور با کسانی که خوششان نمی‌آید رفتار می‌کنند

  خصوصیات افراد باهوش
  ۳. با آنهایی که دوست ندارند مودبانه رفتار می‌کنند.

  احساستان نسبت به یک نفر هر چه که باشد، آن فرد نسبت به رفتار و کردار شما بسیار حساس است و همان را به شما منعکس خواهد کرد. اگر با آنها بی‌ادبی کنید، آنها هم با بی‌ادبی محض با شما رفتار خواهند کرد. درنتیجه به خودتان بستگی دارد که با او عادلانه، بی‌طرف و مودبانه رفتار کنید.

  بن داتنر، روانشناس و نویسنده، می‌گوید، «اینکه با سیاست یک poker face از خودتان نشان دهید خیلی مهم است. باید تا می‌توانید مثبت و حرفه‌ای برخورد کنید. با این روش، تا سطح آنها پایین نخواهید رفت و اعصابتان بیشتر خرد نخواهد شد.»

  ۴. انتظارات و توقعات خودشان را ارزیابی می‌کنند.

  دور از انتظار نیست که آدمها انتظارات و توقعات غیرواقعبینانه درمورد دیگران داشته باشند. ممکن است از بقیه انتظار داشته باشیم که دقیقاً آنطور که ما رفتار می‌کنیم رفتار کنند یا چیزهایی را به زبان آورند که ما در یک موقعیت خاص به زبان می‌آوریم. ولی، این واقع بینانه نیست. آدمها خصوصیات اخلاقی دارند که تا حد زیادی تعیین‌کننده واکنش‌های آنهاست. اینکه از دیگران انتظار داشته باشید مثل شما رفتار کنند، مطمئناً فقط باعث ناامیدی‌تان خواهد شد.

  اگر فردی هر بار حالتان را بد می‌کند، سعی کنید انتظاراتتان را درست بچینید. با این روش خودتان را از نظر روانی برای رفتار او آماده می‌کنید تا دیگر غافلگیر نشوید. افراد باهوش همین کار را می‌کنند. آنها هیچوقت از رفتارهای کسانی که دوست ندارند غافلگیر نمی‌شوند.

  باهوش بودن

  اگر همه آدمهایی که از آنها خوشمان نمی‌آید دور و برمان نباشند خیلی بهتر خواهد بود ‎

  ۵. به درون خودشان نگاه کرده و روی خودشان تمرکز می‌کنند.

  هر چقدر هم که تلاش کنید، باز هم ممکن است کسی بتواند روی اعصابتان برود. خیلی مهم است که یاد بگیرید در برخورد با چنین افرادی چطور رفتار کنید. به جای اینکه به آزاردهنده بودن آن فرد فکر کنید، روی این تمرکز کنید که چرا آنطور واکنش می‌دهید. گاهی اوقات چیزی که در بقیه خوشمان نمی‌آید درست همان چیزی است که در خودمان خوشمان نمی‌آید.

  محرک‌هایی که ممکن است باعث پیچیده شدن احساساتتان شود را پیدا کنید. آنوقت خواهد توانست واکنشتان را پیش‌بینی کرده، نرم‌ترش کنید یا حتی آن را تغییر دهید. یادتان باشد: عوض کردن دیدگاه‌ها، رفتارها و نگرش خودتان بسیار آسان‌تر از این است که از فرد دیگری بخواهید خودش را تغییر دهد.

  ۶. مکث می‌کنند و یک نفس عمیق می‌کشند.

  کاتلین بارتل (مشاور رواشناس از کالیفرنیا) می‌گوید، بعضی خصوصیات شخصیتی ممکن است همیشه باعث ناراحتی‌تان شوند. شاید آن همکاری که همیشه کار را به ضرب‌العجل‌ها نمی‌رساند یا آن مردی که جوک‌های مبتذل تعریف می‌کند. ببینید چه چیزی است که روی اعصابتان رفته است، بارتل می‌گوید که به این ترتیب می‌تونید خودتان را برای دفعه بعدی که آن اتفاق می‌افتد آماده کنید.

  او می‌گوید، «اگر بتوانید کمی مکث کنید تا آدرنالینتان پایین بیاید و به بخش منطقی مغزتان بروید، خیلی بهتر خواهید توانست با آن فرد حرف بزنید و قضاوت زودهنگام نکنید.» یک نفس عمیق و یک قدم بزرگ رو به عقب هم می‌تواند به آرام کردنتان کمک کند و باعث شود واکنش افراطی نشان ندهید.

  ۷. نیازهایشان را عنوان می‌کنند./خصوصیات افراد باهوش

  اگر افراد خاصی مداوماً روی اعصاب شما می‌روند،
  با آرامش به آنها بگویید که روش برخورد و سبک روابط عمومی آنها برای شما مشکل‌ساز است.
  از زبان متهم‌کننده استفاده نکنید و درعوض سعی کنید از فرمول
  «وقتی تو … من احساس می‌کنم …» استفاده کنید. بعنوان مثال به آن فرد بگویید، «

  وقتی حرف من را در جلسات قطع می‌کنی،
  احساس می‌کنم که برای نظرات من ارزشی قائل نیستی.»
  بعد یک لحظه صبر کنید و منتظر پاسخ آنها بمانید.

  ممکن است متوجه شوید که آن فرد نمی‌دانسته که حرف شما هنوز تمام نشده است
  یا آنقدر برای بیان نظر خود هیجان‌زده بوده که وسط حرف شما پریده است.

  ۸. بین خودشان و آنها فاصله‌ای در نظر می‌گیرند./خصوصیات افراد باهوش

  اگر همه این روش‌ها عمل نکند،
  افراد باهوش بین خودشان و کسانی که دوست ندارند فاصله‌ای در نظر می‌گیرند.
  عذر بخواهید و راه خودتان را بروید.
  اگر در محل‌کار هستید، به اتاق دیگری بروید یا در گوشه دیگر میز کنفرانس بنشینید.
  با کمی فاصله،
  خواهید توانست که برگردید و با آنهایی که دوست دارید یا دوست ندارید دوباره صحبت کنید.

  البته اگر همه آدمهایی که از آنها خوشمان نمی‌آید دور و برمان نباشند
  خیلی بهتر خواهد بود ولی متاسفانه دنیا اینطور نیست
  و ما مجبور خواهیم بود در زندگی روزانه با آنها برخورد داشته باشیم.

  خصوصیات افراد باهوش, افراد باهوش چطور با کسانی که خوششان نمی‌آید رفتار می‌کنند

  منبع

   

  کلمات کلیدی : (مشاور (نه (پروفسور ,در « «از «اگر «اینکه «وقتی آدرنالینتان آدم آدمها آدمهایی آدم‌های آرام آرامش آزاردهنده آسان آسان‌تر آماده آن آنطور آنقدر آنها آنهاست آنهایی آنوقت آورند آیا اتاق اتفاق احساس احساساتتان احساستان احساسی احمقانه اختلافات اخلاقی اذیت ارزشی ارزش‌ها ارزش‌هاست ارزش‌های ارزیابی از ازشان است است، استفاده استنفورد) اشتباهات اصلاً اعصاب اعصابتان اعصابمان افراد افرادی افراطی افسرده البته انتظار انتظارات انتظاراتتان انگیزه‌هایمان او اوقات اگر ایدآل ایدآل، ایده‌های این اینطور اینها اینکار اینکه با بار بارتل باز باشد باشد، باشند باشید باشیم باعث باهوش باهوش, باید ببینید بتواند بتوانید بحث بخش بخندیم بخواهد بخواهید بخورید، بد بدانید بدهید بدی براساس برای برایتان برخورد برمان برود بروید بروید، برگردید بزرگ بزنید بستگی بسیار بسیاری بعد بعدی بعضی بعضی‌ها بعنوان بقیه بلا بمانید بن بنشینید به بهتر بود بودن بوده بچینید بگویید بگویید، بگیرند) بگیرید بیان بیاید بیاید، بیایید بیشتر بیشترین بین بینانه بی‌ادبی بی‌طرف بی‌مزه‌ بی‌ملاحظه تا تحمل تحملتان تحملشان ترتیب تشخیص تشکیل تصور تضادها تعریف تعیین‌کننده تغییر تفاوت تلاش تمام تمرکز ته تو توانست توقع توقعات تیمی تیک جای جدید جلسات جوک‌های حاضرید حالتان حتی حد حرصتان حرف حرفه‌ای حساس خاص خاصی خراب خرد خصوصیات خواهد خواهند خواهید خواهیم خوب خود خودتان خودش خودشان خودمان خوشتان خوششان خوشمان خوش‌برخورد، خیلی خیلی‌ها داتنر، دارد دارند دارید داریم داشتن داشته دام دانشگاه در درست درعوض درمورد درمی‌آورد، درنتیجه درون دست دفعه دقیقاً دل دلتان دلسوزی دلیل دندان‌هایتان دنیا دنیای دهد دهید دوباره دور دوست دید دیدگاه‌ها، دیوانگی دیگر دیگران دیگری ذهنمان را رابرت راه رفت رفتار رفتارها رفتارهای رفته رو روابط رواشناس روانشناس روانی روزانه روش روش، روش‌ها روی زبان زدنهای زندگی زودهنگام زیاد زیادی زیر ساتن ساده ساده‌تر سازمان سبک سخاوتمند سخت‌تر سر سراسر سرسختی سطح سعی سمت سوال سوق سیاست شادی شاید شخصیتمان شخصیتی شد شد» شدن شما شود شوند شوید صبر صحبت صفت‌های ضرب‌العجل‌ها عادلانه عادلانه، عذر عصبانی عصبانی‌مان عقب علوم عمل عملکردی، عملی عمومی عمیق عنوان عوض غافلگیر غیرواقعبینانه فاصله، فاصله‌ای فرد فردی فرمول فضای فقط فکر فکرها قائل قبول قدم قرار قضاوت قطع لاجرم لحظه لزوماً لطیفه‌های لطیفه‌هایشان لطیفه‌هایی ما مبتذل مبتذلش متاسفانه متفاوتی متهم‌کننده متوجه مثال مثبت مثل مجبور محرک‌هایی محض محل‌کار مدام مداوماً مداومش مدیریتی مرتکب مردی مرز مشکل‌ساز مطمئناً معمولاً مغزتان ملاحظه‌کار، ممکن من منبع منتظر منطقی منعکس مهربان، مهربانی مهم مهمانی موجب مودبانه موفقیت موقعیت مکث میز می‌آورند می‌آوریم می‌آیند می‌افتد می‌افتیم می‌برند می‌تواند می‌توانید می‌تونید می‌دانند می‌دهند می‌دهید می‌رود می‌روند می‌روند، می‌رویم می‌سایید می‌شود می‌شوند می‌فهمند می‌فهمیم می‌پذیرند می‌کشند می‌کند می‌کند، می‌کنم می‌کنند می‌کنند، می‌کنندخصوصیات می‌کنند‎ می‌کنی، می‌کنید می‌کنیم می‌گوید می‌گوید، می‌گیرند می‌گیرندخصوصیات ناامیدی‌تان نادیده ناراحت، ناراحتی‌تان ناهار نباشد نباشند نترسند نتیجه نخواهد نخواهید ندارند ندارید ندهید نرم‌ترش نسبت نشان نشده نشود» نشوید نظر نظرات نفر نفس نقطه‌نظرات نمی‌آید نمی‌توانید نمی‌خواهد نمی‌دانسته نمی‌رساند نمی‌شوند نمی‌کنیم نه نویسنده، نکند، نکنید نکنید» نگاه نگرش نیاز نیازهایشان نیست نیستی» نیستید هر هستند هستید، هستیم هفته هم همان همه همچنین همکاری همیشه همین هنوز هیجان‌زده هیچوقت هیچکس و واقع واکنش واکنشتان واکنش‌های وسط وقتی ولی ولی، پاسخ پایین پریده پیدا پیش پیش‌بینی پیچیده چرا چطور چقدر چنین چه چیزهایی چیزی کاتلین کار کارمندانتان کارهای کالیفرنیا) کاملی کرد کردار کردن کردنتان کرده کرده، کسانی کسی کم کمتر کمک کمی کنار کند کنفرانس کنند کنند، کنید کنید، که گاهی گاهی‌اوقات گروه گوشه یا یاد یادتان یک ‎ … …»

   

 • ایران کلوب
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “خصوصیات افراد باهوش, افراد باهوش چطور با کسانی که خوششان نمی‌آید رفتار می‌کنند”

  دیدگاه ها بسته شده اند.