اگر صخره و سنگ در مسیر رودخانه ی زندگی نباشد ، صدای آب هرگز زیبا نخواهد شد

ایران کلوب

خدمات انجمن معتادان گمنام و مشکلات این NGO

آرشیو اخبار گذشته

به نقل از پورتال جامع ایران کلوب منتشر شده در پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۲

انجمن معتادان گمنام، انجمنی جهانی است که از بطن اجتماع شکل گرفته و در خدمت اجتماع است. این انجمن کار خود را در ۱۹۵۳ میلادی (۱۳۳۲ شمسی)، توسط افرادی که خود در چنگال بیماری اعتیاد گرفتار بودند بنیان و آغاز کرد.

به گزارش خبرنگار «اجتماعی» ایسنا، در ۲۰ سال اولیه شکل گیری انجمن به دلیل آنکه افراد تصور نمی‌کرند یک معتاد بتواند به یک معتاد دیگر کمک کند نتوانستند رشد چندانی داشته باشند اما به مرور خدمات این انجمن توسعه یافته و امروزه جلسات انجمن معتادان گمنام در بیش از ۱۳۰ کشور جهان برگزار می‌شود و اعضای انجمن به بیش از ۷۰ زبان جلسات خود را برگزار می‌کنند.

روش اصلی بهبودی در این انجمن بر مبنای ارزش درمانی کمک یک معتاد به یک معتاد دیگر صورت می‌گیرد. بهبودی در انجمن فرایندی است که معنایی گسترده‌تر از پرهیز از مواد مخدر دارد که با شرکت مرتب در جلسات گروهی و ادامه آن از طریق کارکرد ۱۲قدم معتادان گمنام ادامه می یابد. در این انجمن تلاش برای ارائه کمکهای معنوی به اعضاست.

انجمن معتادان گمنام، هیچگونه فعالیتی در خصوص ترک فیزیکی معتادان و مصرف دارو در آنها ندارد، برخورد این انجمن با بیماری اعتیاد چیزی فراتر از ترک فیزیکی موادمخدر است. انجمن معتادان گمنام به صورت کاملا غیرحرفه‌ای اما در غالب تجربیات اعضا به بهبودی افراد کمک می‌کند. به عبارت بهتر معتادان گمنام بر روی بیماری اعتیاد و بهبودی از آن تمرکز دارد، نه مصرف ماده مخدر.

این انجمن فعالیتش را در ایران از سال ۱۳۶۹ آغاز کرد و در سالهای اولیه به دلیل نگاه جرم مدارانه به اعتیاد رشد چندانی نداشت. در ابتدای شکل گیری انجمن در ایران عضو گیری‌ها به سختی صورت می‌گرفت. تلاش می‌شد تا پیام انجمن به صورت نفر به نفر به دیگران انتقال یابد ولی پس از مدتی و با آگاهی پزشکان، بسیاری از آنها بیمارانشان را به این انجمن ارجاع دادند. بسیاری نیز در غرفه‌ها و نمایشگاه‌ها با انجمن آشنا شدند تا جایی که از ابتدای دهه ۸۰ به بعد رشد انجمن معتادان گمنام بسیار چشم گیر بود.

امروزه هر هفته ۶۲هزار جلسه در دنیا برگزار می‌شود که از این تعداد ۱۸ هزار جلسه آن در ایران به همت خدمتگزاران برپا می‌شود. در حال حاضر حدود ۲میلیون نفر عضو در سراسر دنیا عضو این انجمن هستند و تعداد اعضای انجمن براساس آخرین سرشماری رسمی در سال ۱۳۸۸ بالغ بر ۳۵۰ هزار نفر است.

انجمن معتادان گمنام در این سالها نه تنها در کشور تاثیرگذار بوده، بلکه تلاش کرده تا پیام این انجمن را به کشورهای اسلامی اطراف مانند افغانستان برساند. همچنین در بخشهایی از آسیا و اقیانوسیه برای رساندن پیام انجمن خدماتی را ارائه می‌کنند.

ایران از نظر تعدا اعضاء و رشد گروه‌ها دومین کشور در بین ۱۳۷ کشور دارای این انجمن است و حدود یک پنجم معتادان درحال بهبودی جهان را در خود جای داده و حمایت می‌کند. این امر حاصل تلاش تک تک اعضای انجمن و حمایت معنوی مسئولین نظام است.

کلیه امور مربوط به اداره این انجمن توسط اعضای خدمتگذار آن و بدون هیچ چشمداشتی، اداره می‌شود. در حال حاضر این انجمن بیش از ۲۰ هزار عضو خدمتگذار دارد که حقوقی دریافت نمی‌کنند و خدمت به معتادان دیگررا باعث افتخار می‌دانند. اعضای انجمن خدمت به معتادان گمنام را فرصتی از جانب خداوند می‌دانند که در اختیار آنها قرار گرفته تا به این وسیله شکرگزار او باشند.

به گزارش ایسنا، از مشکلاتی که این انجمن با آن روبروست می‌توان به کمبود مکان جهت برگزاری جلسات اشاره کرد چراکه برخی از جلسات در حالی با ٢٠٠ نفر عضو تشکیل می‌شود که فضای آن مناسب تنها ٣٠ نفر است. در چند سال اخیر موفق به اضافه کردن جلسات خود با توجه به رشد روز افزون اعضاء نشده در حالی که امروز در کشور پتانسیل حدود ۴۰۰هزار نفری وجود دارد و اگر مسئولین مشکل مکان جلسات را حل کنند این انجمن می‌تواند به معتادان بیشتری کمک کند.

برخی از اعضا این انجمن عنوان کردند: ما به عنوان منبعی در اجتماع کمیته‌های خدماتی را تشکیل دادیم تا به همدردانمان در زندانها و بیمارستانها نیز کمک کنند. وظیفه این کمیته برگزاری جلسات در زندانها و مراکز درمانی است تا معتادانی که دسترسی آسان به جلسات انجمن ندارند، بتوانند به دور از موادمخدر به زندگی و بهبودی بپردازند. امروزه جلسات انجمن در بیش از ۱۸۰ زندان و ۳۵۰ کلینیک هفتگی و به طور مرتب برگزار می‌شود.

این انجمن همچنین با چاپ و توزیع کتابها و نشریات انجمن برای معتادان تلاش می‌کند تا تجربیات و نحوه دنبال کردن برنامه معتادان گمنام را در دسترس افراد قرار دهد. امروزه نشریات این انجمن در دنیا به بیش از ۵۰ زبان از جمله فارسی ترجمه شده است.

انجمن معتادان گمنام، به هیچ سازمانی وابسته نیست و ضمن احترام و همکاری با دیگر سازمانهایی که قصد کمک به معتادان را دارند، تلاش می‌کند که هر معتاد در هر جای دنیا فرصت شنیدن پیام بهبودی را به فرهنگ و زبان خود داشته باشد. برپایه اصول این انجمن اعضا حق ندارند در مسائل اقتصادی، سیاسی، خانوادگی و دیگر مسائل ورود یابند و این انجمن تنها برای بهبود بیماری اعتیاد است.

انجمن معتادان گمنام وارد مسائل خانوادگی اعضا نشده و درمانگر یا مشاور حرفه‌ای نداشته و خدمات روان درمانی ارائه نمی‌دهد. در اینجا بابت عضو شدن هیچ پولی دریافت نمی‌شود و صرفاً از طریق برگزاری جلسات گروهی یک حلقه دائمی حمایت از معتادان در حال بهبودی به وجود آمده است.

انجمن معتادان گمنام از لحاظ مالی کاملا متکی به خود است. کمکهای مالی مانند وام، وقف، هدیه و … را نمی‌پذیرد و هزینه‌های خود را صرفاً از طریق کمک‌های داوطلبانه اعضا تأمین می‌کند.

که تنها هدف این انجمن رساندن پیام بهبودی به معتادانی است که هنوز از مصرف موادمخدر رنج می‌برند. چشم انداز آینده‌ای ما این است که همه معتادان بتوانند یکبار هم که شده، پاکی از هرگونه موادمخدر و الکل را تجربه کنند.

انتهای پیام

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
خدمات انجمن معتادان گمنام و مشکلات این NGO خدمات انجمن معتادان گمنام و مشکلات این NGO خدمات انجمن معتادان گمنام و مشکلات این NGO خدمات انجمن معتادان گمنام و مشکلات این NGO خدمات انجمن معتادان گمنام و مشکلات این NGO خدمات انجمن معتادان گمنام و مشکلات این NGO خدمات انجمن معتادان گمنام و مشکلات این NGO خدمات انجمن معتادان گمنام و مشکلات این NGO خدمات انجمن معتادان گمنام و مشکلات این NGO خدمات انجمن معتادان گمنام و مشکلات این NGO خدمات انجمن معتادان گمنام و مشکلات این NGO خدمات انجمن معتادان گمنام و مشکلات این NGO خدمات انجمن معتادان گمنام و مشکلات این NGO
مطالب تصادفی
مطالب مرتبط

پاسخ دهید


9 − = شش

« اللّهم عجل لولیک الفرج »
امروز : یکشنبه ۳۰ آذر
تعداد مطالب امروز : 174

خانواده

مروری بر مطالب گذشته