خدایا کمکم کن تا درهایی که به سویم میگشایی ندانسته نبندم و درهایی که به رویم میبندی به اصرار نگشایم ...

ایران کلوب

تاریخچه ورزشگاه یادگار امام تبریز

اخبار ورزشی

به نقل از پورتال جامع ایران کلوب منتشر شده در سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۳

ورزشگاه یادگار امام تبریز دومین ورزشگاه بزرگ فوتبال ایران با گنجایش ۴۵۱/۸۰ هزار نفر است.

به گزارش گروه ورزش باشگاه خبرنگاران ورزشگاه یادگار امام تبریز دومین ورزشگاه بزرگ فوتبال ایران بود، و گنجایش آن ۴۵۱/۸۰ نفر است.

این ورزشگاه از سال ۱۳۶۸ خورشیدی شروع به ساخت گردید و یکی از ۱۴ مکان ورزشی دهکده المپیک تبریز به شمار می‌رود، به طوری که از مجموع ۳۶۰ هکتار مساحت این دهکده ۵/۱۲ هکتار به ورزشگاه یادگار امام اختصاص یافته است.

این ورزشگاه طبق ارزیابی‌های انجام گرفته توسط کنفرانس فوتبال آسیا، موفق به دریافت درجه A نشده است.

طرح معماری طراح این استادیوم موفق به دریافت جایزه بین المللی AFC شده است.

همچنین ورزشگاهی واقع در شهر هیروشیمای ژاپن با طراحی مشابه این استادیوم ساخته شده است. طراحی ورزشگاه یادگار امام در سال ۱۳۶۴ صورت گرفته و کلنگ زنی و مراحل اجرایی آن از سال ۱۳۶۷ آغاز شده است. طبقه اول سکوی تماشاگران ورزشگاه فاقد ستون بوده و به صورت  طبیعی بر روی صخره و کوه سوار شده است که تنها دو ورزشگاه در دنیا با این ویژگی ساخته شده است.

نور افکن

چندین بار در هنگام برگزاری مسابقات رسمی ورزشگاه، قطع برق و خاموش شدن نور افکن باعث توقف جریان بازی‌ها شده و یا برخی از بازی‌ها نیمه تمام ماندند.

پیش از این میزان روشنایی نور افکن‌های ورزشگاه‌ ۶۰۰ لوکس بود که مسئولان ورزشگاه به منظور آماده سازی آن برای میزبانی مسابقات لیگ قهرمانان آسیا با توافق با یک شرکت بین المللی و الگو برداری از ورزشگاه‌های میزان جام جهانی در آفریقای جنوبی میزان روشنایی آن را به ۱۵۰۰ لوکس، که بالاتر از استاندارد AFC است، رسانده‌اند.

به این منظور برای نخستین بار در ایران، نور افکن‌های با قدرت بالا و مصرف کمتر به نسبت نور افکن‌های قبلی در استادیوم یادگار امام تبریز نصب شده است.

تابلو‌های تبلیغاتی الکترونیکی  

تابلو‌های تبلیغاتی الکترونیکی LED کنارزمین برای نخستین بار پس از ورزشگاه آزادی تهران در این ورزشگاه نصب نشد اما به دلایل نامعلومی این تابلو‌ها در آغاز فصل ۹۲-۹۱ جمع آوری شد.

بلیط الکترونیکی

برای نخستین بار در تاریخ ورزشی ایران، طرح بلیط الکترونیکی در این ورزشگاه به اجرا در آمده است. تماشاگران می‌توانند بلیط بازی را از طریق اینترنت خریداری کرده و با استفاده از کارت بلیط‌های الکترونیکی خود وارد ورزشگاه شوند.

بازدید مسافران از ورزشگاه یادگار امام تبریز با صعود باشگاه تراکتور سازی به لیگ برتر و برگزاری بازی‌های خانگی این تیم در ورزشگاه یادگار امام، این استادیوم به شهرت فراوانی در نزد مردم ایران دست یافته است.

از این رو بسیاری از مسافران و گردش گرانی که وارد شهر تبریز میشوند، در کنار بازدید از اماکن دیدنی این شهر، از ورزشگاه یادگار امام نیز دیدن می‌کنند.

انتهای پیام/
 

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
تاریخچه ورزشگاه یادگار امام تبریز تاریخچه ورزشگاه یادگار امام تبریز تاریخچه ورزشگاه یادگار امام تبریز تاریخچه ورزشگاه یادگار امام تبریز تاریخچه ورزشگاه یادگار امام تبریز تاریخچه ورزشگاه یادگار امام تبریز تاریخچه ورزشگاه یادگار امام تبریز تاریخچه ورزشگاه یادگار امام تبریز تاریخچه ورزشگاه یادگار امام تبریز تاریخچه ورزشگاه یادگار امام تبریز تاریخچه ورزشگاه یادگار امام تبریز تاریخچه ورزشگاه یادگار امام تبریز تاریخچه ورزشگاه یادگار امام تبریز
مطالب تصادفی
مطالب مرتبط

پاسخ دهید


− دو = 5

« اللّهم عجل لولیک الفرج »
امروز : دوشنبه ۲۸ مهر
تعداد مطالب امروز : 564

خانواده

پربازدیدترین ها

مروری بر مطالب گذشته