اینترنت 5G و باورهای غلط درباره ی آن!

اینترنت 5G و باورهای غلط درباره ی آن!

مجموعه: كامپيوتر و اينترنت
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • اینترنت 5G و باورهای غلط درباره ی آن!
 •  


  اینترنت 5G بدون شک یکی از داغ ترین موضوعات بحث در زمینه ی شبکه های بی سیم است. بسیاری از برجسته ترین محققان این صنعت و پردرآمدترین مدیران می خواهند هر چه زودتر این شبکه ی اینترنتی فوق سریع و با پهنای باند بالا را ارایه دهند.

  اینترنت 5G و باورهای غلط درباره ی آن!

  اینترنت 5G

  شبکه ارتباطی نسل پنجم (۵G)‌ موارد کاربرد متعددی دارد که در چشم انداز ۵G به آ نها توجه زیادی شده است. از مهمترین موارد کاربرد ۵G عبارتند از:

  حمایت از ویدیو و بازیها با حجم زیاد اطلاعات و بلادرنگ، واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و هولوگرام
  فراهم کردن خدمات لازم با توجه به محتوا
  کنترل و هدایت دستگاه‌ها به صورت خودکار مانند ارتباطات خودرو به خودرو (vehicle to vehicle communication)
  سلامت الکترونیک (eHealth) و پزشکی از راه دور
  سامانه هوشمند توزیع و انتقال انرژی الکتریکی (smart grid)
  پایش از راه دور برای مثال در ایجاد خانه‌های هوشمند، مدیریت هوشمند تاسیسات، کنترل آتش سوزی در جنگل، تشخیص زود هنگام زلزله، تعیین قدرت پل‌ها، کنترل لوله‌های آب، سلامت افراد
  تصورات اشتباه در مورد اینترنت ۵g

  بسیاری از مشتاقان 5G می گویند این شبکه می تواند داده های موبایل را با سرعت برق آسا و ظرفیت نامحدود انتقال دهد و کل شهر را با اینترنت کیفیت بالا پوشش دهی کند. علاوه بر این، اتصالات اینترنت اشیا را برای میلیاردها دستگاه فراهم کرده و حتی رانندگی خودکار را ممکن می سازد. اما این صنعت استانداردهایی را تعیین کرده که قابلیت های شبکه ی ۵G را تعریف می کنند و در همان مراحل اولیه آن را آزمایش می کنند تا محدودیت های آن مشخص شود.

  نسل آنالوگ خیلی زود جایش را به نسل دیجیتال داد و نسل دیجیتال هم سریعتر از آن جایش را به تلفن های ۳G دادند. تفاوت تلفن های ۳G در این بود که می توانستند علاوه بر صدا، تصاویر را هر چند با کیفیت های پایین انتقال دهند که خود این موضوع تحولی بود برای نسل جدید تلفن های همراه که برای نسل قبلی شبکه مخابراتی تلفن های همراه بسیار دور از دسترس بود. گوشی ها و سیمکارت های ۳G زمینه را برای تلفن های هوشمند فراهم کردند و در مدت زمان کم همه فهمیدند که این نیز کافی نیست. البته در کشور ما هنوز تلفن های ۳G پدیده جدید محسوب می شوند!

  سرعت ۵G
  کشورهای پیشرفته مانند کره جنوبی، در حال استفاده از نسل چهارم گوشی ها یعنی۴G هستند و هنوز کامل از این نسل استفاده نکردند که قرار است نسل پنجم گوشی یا ۵G با سرعت بسیار بالای ۱۰۰ مگابایت بر ثانیه از راه برسد. با این سرعت می شود یک فیلم سینمایی را در کمترین زمان دانلود کرد یا می توانید با استفاده از تلفن همراه خود ارتباط تصویری اچ دی (HD) با هر کجای دنیا داشته باشید. کره جنوبی اعلام کرده است که این فناوری تا سال ۲۰۲۰ روانه اپراتورهای همراه خواهد شد، ولی تاکنون این اپراتور راه اندازی نشده است. گروهی از محققان دانشگاه های بزرگ مانند دانشگاه آلبورگ(دانشگاهی معتبر در آلمان)، دانشگاه MIT و کلتک (دانشگاهی در کالیفرنیا آمریکا) با استفاده از روش ریاضیات مدرن توانسته اند سرعت انتقال داده ها در اینترنت را تا ۱۰ برابر سرعت ۴G افزایش دهند.

  در این سیستم گره هایی که بسته اطلاعات را جابه جا می کنند هوشمند هستند و می توانند خود را با شرایط انتقال وفق دهند که این امر باعث می شود تا انتقال اطلاعات امن تر و دقیق تر انجام شود. از این طرح می توان در دنیای ماهواره و ۵G استفاده کرد. قبل از این سیستم انتقال داده ها به این صورت بود که ابتدا بسته ها اطلاعات را دریافت و ذخیره می کردند و سپس از گره ای به گره دیگر منتقل می کردند. به این سیستم پروتکل تی سی پی(TCP) می گویند. یکی از مشکلات این سیستم این است که اگر داده ای در مسیر انتقال از دست برود ارسال بقیه داده ها با مشکل مواجه می شود و اینترنت دچار افت سرعت شدیدی می شود.

  انتظارات زیادی از یک فناوری
  اینترنت ۵G بدون شک یکی از داغ ترین موضوعات بحث درزمینه شبکه های بی سیم است. بسیاری از برجسته ترین محققان این صنعت و پردرآمدترین مدیران می خواهند هر چه زودتر این شبکه اینترنتی فوق سریع و با پهنای باند بالا را ارائه دهند. بسیاری از مشتاقان ۵G می گویند این شبکه می تواند داده های موبایل را با سرعت برق آسا و ظرفیت نامحدود انتقال دهد و کل شهر را با اینترنت کیفیت بالا پوشش دهی کند.علاوه براین، اتصالات اینترنت اشیاء را برای میلیاردها دستگاه فراهم کرده و حتی رانندگی خودکار را ممکن می سازد، اما این صنعت استانداردهایی را تعیین کرده که قابلیت های شبکه ۵G را تعریف می کنند و در همان مراحل اولیه آن را آزمایش می کنند تا محدودیت های آن مشخص شود. اما عبارت ۵G در میان مردم به عنوان نوش دارویی شناخته شده که هم اکنون وجود دارد.

   به همین دلیل است که «سیزو اونوئه»، مدیر ارشد تکنولوژیNTT DOCOMO، بزرگ ترین اپراتور موبایل ژاپن به نقاط مختلف جهان سفر کرده و کنفرانس هایی برگزار می کند تا با شفاف سازی در این زمینه، مانع افزایش توقعات مردم از این تکنولوژی شود. اونوئه اخیراً در کوالالامپور سخنرانی کرد و در جریان آن سعی داشت بعضی از باورهای اشتباه رایج درباره ۵G را از بین ببرد.

  باور اشتباه اول
  شبکه ۵G یک  سیستم هات اسپات خواهد بود
  بسیاری از کارشناسان تصور می کنند که اپراتورهای مخابراتی، اینترنت۵G را باید از طریق آنتن های کوچک BTS که روی سقف خانه ها یا تیرهای چراغ برق نصب می شوند، ارائه دهند. این کار باعث می شود که در مقایسه با ارائه اینترنت از طریق دکل های بزرگ موبایل که سیگنال ها را در منطقه وسیعی پخش می کنند، مردم بتوانند دسترسی خیلی بهتر و سریع تری به اینترنت داشته باشند.

   اونوئه می گوید این باور یک پیش گویی نادرست است. اگر در این مرحله شبکه ۵G را یک سیستم کوچک یا «هات اسپات» بپنداریم، این صنعت را به روی دیگر نوآوری ها می بندیم. راه اندازی سیستم های هات اسپات در مناطق روستایی چندان کار آسانی نیست. اگر استراتژی تجاری مناسبی نداشته باشیم، ساختار کوچک برد۵G می تواند شکاف دیجیتالی بین اقشار مختلف جامعه را بزرگ تر کند. اونوئه می گوید بهتر است که ذهنمان را برای فناوری های دیگر باز نگه داریم تا بتوانیم شبکه ۵G را به مشتریان روستایی هم برسانیم.

  باور اشتباه دوم :
  شبکه ۵G به سرمایه گذاری هنگفتی نیاز دارد
  یکی از جسورانه ترین ادعاهای اونوئه این است که راه اندازی ۵G نیازی به سرمایه گذاری های کلان ندارد. این گفته برخلاف تصور و پیش بینی های کارشناسان مربوط درزمینه گسترش تکنولوژی های پیشگام است. اونوئه معتقد است که برای گسترش نیازی به تغییر ساختار کلی شبکه های فعلی نیست، بلکه می توانیم آن را در زیرساخت های فعلی هم راه اندازی کنیم. او می گوید سرویس دهی بهتر همیشه به معنی خرج هزینه های زیاد نیست.

  باور اشتباه سوم :
  ۵G جای ۴G را می گیرد

  یک باور دیگر که اونوئه آن را زیر سؤال می برد این است که شبکه ۵G بلافاصله شبکه ۴G را کنار می گذارد. اما اونوئه می گوید که این طور نیست. برتری یک شبکه بی سیم جدید نتیجه تکامل است، نه ظهور ناگهانی آن. البته طبق گفته اونوئه، «درنهایت این اتفاق می افتد، اما نه یک شبه.» در این مورد، تاریخ هم با اونوئه موافق است. هیچ شبکه بی سیمی به طور کامل جای نسل قبلی را نگرفته است، به عنوان مثال، در مناطق زیادی از جهان مثل هند، هنوز از شبکه۳G و حتی ۲G استفاده می شود. از طرف دیگر، با اینکه شبکه۵G سرعت و ظرفیت بسیار بالایی را به ارمغان می آورد، اما هنوز در موارد بسیار زیادی شبکه ۴G کارایی بیشتری خواهد داشت. به عنوان مثال، دستگاه های اینترنت اشیا مثل حسگرها در هر ساعت یا روز فقط یک بار باید حجم کمی از داده ها را منتقل کنند. این دستگاه ها می توانند در پهنای باند کم هم کار کنند و نیازی به اتصالات بسیار سریع ندارند.

  باور اشتباه چهارم :
  شبکه ۵G به طیف رادیویی بیشتری نیاز دارد

  یک باور هست که در دنیای ارتباطات بی سیم مدام تکرار می شود؛ وقتی تعداد کاربران گوشی های هوشمند بیشتر می شود، میزان مصرف پهنای باند هم به ازای هر کاربر افزایش می یابد، درنتیجه طیف فرکانسی که در اختیار داده های موبایل قرار می گیرد، اشباع می شود. بنابراین به طیف فرکانسی بیشتری احتیاج داریم، اما اونوئه می گوید اپراتورها می توانند از طیف رادیویی فعلی برای پشتیبانی از۵G استفاده کنند و با تغییر ساختار، طیف بیشتری را آزاد کنند. او برای دفاع از ادعایش به تجربه ۳۰ ساله اش در این صنعت اشاره می کند. مثلاً می گوید اکثر مردم تصور می کردند که سرویس LTE به طیف رادیویی جدید احتیاج خواهد داشت، اما NTT DOCOMO در سال ۲۰۱۲ این سرویس را با استفاده از طیف رادیویی که وجود داشت، راه اندازی کرد.

  باور اشتباه پنجم :
  برای ۵G همه چیز باید جدید باشد

  بسیاری از محققان و کارشناسان حرفه ای در این صنعت بسیار مشتاق هستند که در آینده تا حد ممکن از شبکه ۵G استفاده کنند و سرویس های موجود را روی این شبکه جدید ارتقا و گسترش دهند. اونوئه تأکید می کند اینکه ۵G، نسل جدیدی از شبکه های بی سیم است، به این معنی نیست که می تواند یا باید به تمام نیازهای احتمالی ما در حوزه های مختلف مثل رانندگی خودکار، اینترنت اشیا یا سرویس های پهن باند موبایل پاسخ دهد. او می گوید هیجان های ناشی از شبکه ۵G حس عجیبی به او می دهد و یاد روزهایی می افتد که مردم فکر می کردند شبکه ۴G می تواند تکنولوژی ها و سرویس های جدیدی برای ما به ارمغان بیاورد. به طورکلی اونوئه می گوید شبکه ۵G درنهایت بسیاری از وعده های این صنعت را تحقق می‎بخشد؛ اما هنوز زود است که آن را راهگشایی برای بسیاری از پتانسیل ها در آینده تصور کنیم.

  مگ وب

   

  کلمات کلیدی : ( () ()‌ (دانشگاهی )  اونوئه  به «درنهایت «سیزو «هات ، آ آب، آتش آزاد آزمایش آسا آسانی آلبورگ(دانشگاهی آلمان)، آمریکا) آن آنالوگ آنتن آورد، آینده ابتدا اتصالات اتفاق احتمالی احتیاج اختیار اخیراً ادعاهای ادعایش ارائه ارایه ارتباط ارتباطات ارتباطی ارتقا ارسال ارشد ارمغان از ازای است است، استانداردهایی استراتژی استفاده اسپات اسپات» اش اشاره اشباع اشتباه اشیا اشیاء اطلاعات اعلام افت افتد افتد، افراد افزایش افزوده اقشار البته الکترونیک الکتریکی اما امر امن انتظارات انتقال انجام اند انداز اندازی انرژی او اول اولیه اونوئه اونوئه»، اونوئه، اپراتور اپراتورها اپراتورهای اچ اکثر اکنون اگر ای ایجاد این این، اینترنت اینترنتی اینکه با بار باز بازیها باشد باشند باشید باشیم، باعث بالا بالای بالایی باند باور باورهای باید ببرد بتوانند بتوانیم بحث بدون بر برابر برای براین، برتری برجسته برخلاف برد برسانیم برسد برق برود برگزار بزرگ بسته بسیار بسیاری بعضی بقیه بلادرنگ، بلافاصله بلکه بنابراین بندیم به بهتر بود بپنداریم، بی بیاورد بیشتر بیشتری بین بینی تأکید تا تاریخ تاسیسات، تاکنون تجاری تجربه تحقق تحولی تر تری ترین تشخیص تصاویر تصور تصورات تصویری تعداد تعریف تعیین تغییر تفاوت تلفن تمام توان تواند توانستند توانسته توانند توانید توانیم توجه توزیع توقعات تکامل تکرار تکنولوژی تی تیرهای ثانیه جا جابه جامعه جای جایش جدید جدیدی جریان جسورانه جنوبی جنوبی، جنگل، جهان حال حتی حجم حد حرفه حس حسگرها حمایت حوزه خانه خانه‌های خدمات خرج خواهد خواهند خود خودرو خودکار خودکار، خیلی داد دادند داده دارد دارویی داریم داریم، داشت داشت، داشته داغ دانشگاه دانلود در درباره درزمینه درنتیجه درنهایت دریافت دست دسترس دسترسی دستگاه دستگاه‌ها دفاع دقیق دلیل دنیا دنیای دهد دهند دهی دور دوم دچار دکل دی دیجیتال دیجیتالی دیگر دیگر، ذخیره ذهنمان را رادیویی رانندگی راه راهگشایی رایج روانه روز روزهایی روستایی روش روی ریاضیات زلزله، زمان زمینه زمینه، زود زودتر زیاد زیادی زیر زیرساخت سؤال ساختار ساختار، سازد سازد، سازی ساعت سال ساله سامانه سخنرانی سرعت سرمایه سرویس سریع سریعتر سعی سفر سقف سلامت سوزی سوم سپس سی سیستم سیم سیمکارت سیمی سینمایی سیگنال شبه» شبکه شد، شده شدیدی شرایط شفاف شناخته شهر شود شود، شود؛ شوند شوند، شک شکاف صدا، صنعت صورت طبق طرح طرف طریق طور طورکلی طیف ظرفیت ظهور عبارت عبارتند عجیبی علاوه عنوان فراهم فرکانسی فعلی فقط فناوری فهمیدند فوق فکر فیلم قابلیت قبل قبلی قدرت قرار لازم لوله‌های ما مانع مانند ماهواره متعددی مثال مثال، مثل مثلاً مجازی، محتوا محدودیت محسوب محققان مخابراتی مخابراتی، مختلف مدام مدت مدرن مدیر مدیران مدیریت مراحل مربوط مرحله مردم مسیر مشتاق مشتاقان مشتریان مشخص مشکل مشکلات مصرف معتبر معتقد معنی مقایسه ممکن مناسبی مناطق منتقل منطقه مهمترین مواجه موارد موافق موبایل موجود مورد مورد، موضوع موضوعات مگ مگابایت می میان میزان میلیاردها می‎بخشد؛ نادرست ناشی نامحدود ناگهانی نتیجه ندارد ندارند نداشته نسل نشده نصب نقاط نه نها نوآوری نوش نکردند نگرفته نگه نیاز نیازهای نیازی نیز نیست نیست، ها هات های هایی هدایت هر هزینه هست هستند هم همان همراه همه همیشه همین هند، هنوز هنگام هنگفتی هوشمند هوشمند، هولوگرام هیجان هیچ و واقعیت وب وجود وسیعی وعده وفق وقتی ولی ویدیو پاسخ پایش پایین پتانسیل پخش پدیده پردرآمدترین پروتکل پزشکی پشتیبانی پل‌ها، پنجم پهن پهنای پوشش پی() پیش پیشرفته پیشگام چراغ چشم چند چندان چه چهارم چیز ژاپن کار کارایی کاربر کاربران کاربرد کارشناسان کافی کالیفرنیا کامل کجای کرد کردن کردند کرده کره کشور کشورهای کل کلان کلتک کلی کم کمترین کمی کنار کنترل کند کندعلاوه کنفرانس کنند کنند، کنیم که کوالالامپور کوچک کیفیت گذارد گذاری گره گروهی گسترش گفته گوشی گوید گویند گویی گیرد گیرد، ی یا یابد، یاد یعنی یک یک  یکی

   

 • ایران کلوب
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “اینترنت 5G و باورهای غلط درباره ی آن!”

  دیدگاه ها بسته شده اند.