انواع تست های تشخیص حاملگی در خانه را بشناسید!

انواع تست های تشخیص حاملگی در خانه را بشناسید!

مجموعه: عمومی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • انواع تست های تشخیص حاملگی در خانه را بشناسید!
 •  


  اکثر این تستها ادعا می کنند که بیش از ۹۹% دقت دارند، یعنی به طور ضمنی بیان می کنند که شما همین که زمان پریود بعدی تان فرا رسید اما پریود نشدید، می توانید از این تستها استفاده کنید.

  تست های تشخیص حاملگی

  تست های تشخیص حاملگی | برای تشخیص بارداری یکی از بهترین راه ها استفاده از دستگاه های تست حاملگی است. این دستگاه ها را می توان در خانه نیز استفاده کرد. نحوه ی عملکردشان به این گونه است که وجود هورمونی به نام “گونادوتروپین جفتی انسان” را در ادرار شخص نشان می دهند و طبق آن نشان می دهند که فرد حامله است یا خیر.

  انواع تست های تشخیص حاملگی در خانه را بشناسید!

  تست های تشخیص حاملگی

  چگونه باید از تست های تشخیص حاملگی خانگی استفاده کرد؟

  این هورمون که توسط سلولهای جفت تولید می شود، ابتدا هنگامی که تخمکِ بارور شده، در رحم جای می گیرد (تقریبا شش روز پس از حامله شدن)، در جریان خون شما وارد می شود. سپس میزان هورمون hCG در طی هفته های بعدی در بدن به سرعت افزایش پیدا کرده و مقدار آن هر دو روز دو برابر می شود. ۱۴ روز پس از بارداری (یعنی تقریبا همان زمانی که شما انتظار دارید پریود بعدی شروع شود)، برخی از تستهای حاملگی ممکن است بتوانند این هورمون را در ادرار شما تشخیص داده و نتیجه مثبت برای حاملگی را اعلام کنند.

  اما بر خلاف ادعاهای تهیه کنندگان آنها، این تستها غالبا آنقدر دقیق نیستند که بتوانند
  حاملگی را در این مرحله تشخیص دهند.
  در واقع، اگر یک هفته دیگر هم (پس از زمانی که انتظار داشته اید پریود بعدی آغاز شود)
  صبر کنید، می توانید امید داشته باشید که نتیجه دقیق تری از این تستها به دست آورید.

   

  اگر در اولین روزی که انتظار پریود شدن را داشته اید اما پریود نشده اید از این تستها استفاده کنید، نتیجه تا چه حد دقیق خواهد بود؟

  اکثر این تستها ادعا می کنند که بیش از ۹۹% دقت دارند، یعنی به طور ضمنی بیان
  می کنند که شما همین که زمان پریود بعدی تان فرا رسید
  اما پریود نشدید، می توانید از این تستها استفاده کنید؛ اما تحقیقات نشان داده است
  که این ادعاها چندان هم صحیح نیستند.
  واقعیت این است که میزان hCG در ادرار در روزهای پس از لقاح، در افراد مختلف متفاوت است.

  ممکن است از انواع تست های موجود در بازار، یک یا تعداد کمی از آنها به اندازه کافی
  دقیق باشد که بتواند در اولین روز از پریود بعدی،
  سطح هورمون hCG را تشخیص داده و نتیجه مثبت بدهد. در واقع علت اصلی این است
  که حساسیت برخی از این تستها بقدری نیست
  که بتواند به آن مقداری از این هورمون که در ادرار خانمهای حامله در اولین روز از پریود بعدی
  شان وجود دارد، واکنش نشان دهد.
  اکثر این تستها در روز اول از موعد پریود بعدی، تنها قادرند ۱۶% از حاملگی ها را تشخیص
  دهند؛ هر چند یک هفته بعد از موعد پریود بعدی،
  اکثر این تست های تشخیص حاملگی می توانند نتیجه مثبت حاملگی را ارائه دهند.

   

  پس چگونه این تستها می توانند ادعای دقت در همان روزهای اول باردار شدن را داشته باشند؟

  در واقع آنها چنین ادعایی ندارند. آنها صرفا ادعا می کنند که در مجموع “بیش از ۹۹% دقت دارند”، سپس به طور جداگانه می گویند که می توانید در اولین روز از موعد پریود بعدی، از این تستها استفاده کنید. در صورتی که تهیه کنندگان یک تست بخواهند از برچسب “دقت بیش از ۹۹%” بر روی تست حاملگی خانگی خود استفاده کنند باید نشان دهند که نتیجه این تست در آزمایشگاه، مشابه با نتیجه سایر تستهای موجود یا حتی بهتر از آنها است.

  از آنجا که تستهای موجود دقیق تر از تستهای قدیمی هستند،
  تعجبی ندارد که بتوانند به این ادعاهای خود جامه عمل بپوشانند؛
  اما توجه داشته باشید که این تستها ممکن است نتوانند حاملگی را در اولین روز از موعد پریود بعدی تشخیص دهند در حالیکه با گذشت زمان این امکان وجود دارد.

   

  چگونه می توانم تشخیص دهم که کدام تستها بهتر و دقیق تر هستند؟

  به سادگی نمی توان به این سوال پاسخ داد. هر روزه محصولات جدیدی به بازار می آیند و تستهای فعلی نیز پیشرفته تر می شوند.

   

  به همراه برخی از این تست های تشخیص حاملگی ، اطلاعاتی نیز در مورد میزان “حساسیت” و “دقت” تست ارائه شده است. میزان حساسیت تست بدین صورت ارائه می شود:

  حداقل میزان غلظت hCG (بر حسب میلی واحد در یک میلی لیتر از ادرار) که تست قادر
  به تشخیص دادن آن است. به عنوان مثال،
  تست حاملگی که ادعا می کند می تواند میزان ۲۰ mIU/ml از hCG را تشخیص دهد، باید
  دقیق تر از تستی باشد که می گوید می تواند
  میزان ۵۰ mIU/ml را تشخیص دهد. متأسفانه باید گفت که نمی توان به این اطلاعات چندان
  اعتماد کرد، زیرا انواع مختلفی از hCG وجود دارد و این اعداد
  لزوما بیانگر توانایی تشخیص نوعی از hCG نیست که در اوائل بارداری در ادرار دیده می شود.

   

  چگونه می توانم از تست های تشخیص حاملگی خانگی استفاده کنم؟

  ابتدا تاریخ انقضاء محصول را نگاه کنید، خصوصا اگر مدتی از خرید آن گذشته است، تا مطمئن شوید که هنوز می توانید از آن استفاده کنید. اگر محصول را در محل مرطوب یا گرم مانند حمام نگهداری کرده باشید، ممکن است فاسد شده و دیگر امکان استفاده از آن وجود نداشته باشد؛ پس بهتر است آن را دور بیندازید و یک تست جدید بخرید. هنگامی که می خواهید از تست استفاده کنید، دستورالعمل نحوه استفاده از آن را به دقت مطالعه کنید، زیرا نحوه استفاده از محصولات مختلف ممکن است متفاوت باشد.

  در اکثر این قبیل از تستها باید نمونه ادرار خود را در یک ظرف بریزید و سپس نوار کاغذی مخصوص را در آن فرو کنید. ممکن است در برخی دیگر با استفاده از قطره چکانی که در کنار محصول به شما داده شده است، چند قطره از آن را در سوراخی که روی دستگاه تعبیه شده است، بریزید. در برخی دیگر از تستها می توانید مستقیما روی کاغذ مخصوص ادرار کنید. در بعضی هم می توانید از هر کدام از دو روش که مایل هستید استفاده کنید.

  همچنین نحوه نمایش نتیجه نیز در این تست های تشخیص حاملگی متفاوت است:

  برخی از آنها نوارهای باریک صورتی یا آبی رنگ را بر روی کاغذ تست نمایش می دهند، اما برخی دیگر ممکن است علامت مثبت یا منفی را بر روی یک پنجره نمایش دهند. در اکثر این تستها، یک نشانگر کنترل نیز وجود دارد که نشان می دهد آیا نتیجه تست معتبر است یا نه. اگر این نشانگر تغییر رنگ ندهد بیانگر آن است که نتیجه تست معتبر نیست.

  شاید به علت فاسد شدن یا دلایلی از این قبیل باشد و ممکن است نتیجه بارداری به دست آمده از آن واقعا اشتباه باشد. در صورتی که چنین اتفاقی افتاد، می توانید با فروشنده کالا تماس گرفته و بخواهید که یک تست جدید برایتان بفرستند، هر چند ممکن است رسیدن این تست جدید مدتی طول بکشد و شما نتوانید به سرعت از آن استفاده کنید. اکثر تستها عنوان می کنند که نتیجه تست ظرف ۵ دقیقه مشخص می شود، هرچند که ممکن است برای گرفتن نتیجه مثبت مجبور باشید تا ۱۰ دقیقه نیز صبر کنید.

   

  آیا ممکن است نتیجه تست منفی باشد، اما باردار باشید (یعنی نتیجه منفی کاذب به دست بیاید)؟

  در صورتی که نتیجه تست منفی باشد و در صورتی که هنوز پریود نشده اید، چند روز یا یک هفته دیگر صبر کرده و مجددا از تست استفاده کنید. شاید تخمک گذاری دیرتر از زمانی که تصور می کرده اید انجام شده باشد و در نتیجه هنوز برای انجام تست حاملگی بسیار زود باشد. برای به دست آوردن بهترین نتیجه باید از اولین ادرار خود در صبح استفاده کنید، زیرا ادرار در آن زمان بیشترین غلظت را دارد.

  توجه داشته باشید که نتیجه منفی لزوما به معنای حامله نبودن نیست. در صورتی که در موعد مقرر پریود نشدید، ممکن است حامله شده باشید؛ پس بهتر است از مصرف دارو و سایر کارهایی که در دوران حاملگی خطرناک است خودداری کنید. در صورتی که تا یک هفته بعد پریود نشدید و نتیجه تست هم هنوز منفی بود، بهتر است به ملاقات پزشک خود بروید تا علت این امر مشخص شود.

  آیا ممکن است نتیجه تست مثبت باشد، اما باردار نباشید (یعنی نتیجه مثبت کاذب به دست بیاید)؟

  بله؛ نتیجه مثبت کاذب هم ممکن است مشاهده شود و این یعنی نتیجه تست مثبت باشد، اما شما حامله نباشید. در صورتی که شما نتیجه مثبت زودهنگام از تست بگیرید و کمی بعد هم پریود شوید، ممکن است دچار عارضه “حاملگی شیمیایی” شده باشید. این بدان معناست که یک تخمک بارور شده به رحم منتقل شده و سپس به اندازه ای رشد کرده است که هورمون hCG تولید کند؛ اما پس از آن، رشد تخمک بنا به دلایلی متوقف شده است. این اتفاق برای ۲۰ تا ۵۰ درصد از تخمکهای بارورشده می افتد، که دلیل آن ممکن است غیرطبیعی یا ناسالم بودن تخمک یا عدم توانایی آن برای رشد و تبدیل شدن به جنین، باشد.

  در این حالت، شما دوباره پریود خواهید شد، هرچند این دوره پریود ممکن است کمی دیرتر شروع شده و خونریزی شما نیز بیشتر از حد معمول باشد. در گذشته که تستهای حاملگی به اندازه امروز دقیق نبودند، این حاملگیهای شیمیایی هیچ وقت تشخیص داده نمی شدند. به همین دلیل، برخی از متخصصان بر این باورند که بهتر است تا یک هفته پس از موعد مقرر پریود بعدی خود نیز صبر کنید و سپس تست حاملگی را انجام دهید تا نتیجه دقیق تری به دست بیاورید.

  توجه داشته باشید که در “بارداری خارج رحمی” (یعنی زمانی که تخمک بارور شده در جایی غیر از دیواره رحم قرار گرفته باشد)، ممکن است نتیجه مثبت یا منفی از تستهای حاملگی به دست بیاید. در صورتی که درد در ناحیه شکم یا خونریزی غیرطبیعی مشاهده کرده اید (صرف نظر از نتیجه تست حاملگی)، با پزشک خود تماس بگیرید.

  تست های تشخیص حاملگی خانگی با تستهایی که در مطب پزشکان یا ماماها انجام می شود، چه تفاوتی دارند؟

  در برخی از کلینیکها، دقیقا از همان تستهای خانگی استفاده می شود.
  پزشکان و ماماها، زمانی که می خواهند مقدار دقیق hCG در خون شما یا تغییرات مقدار آن
  در طول زمان را بدانند، مثلا زمانی که به سقط جنین مشکوک باشند،
  از آزمایش خون بارداری استفاده می کنند. در این آزمایش تنها به یک جواب مثبت یا منفی اکتفا
  نمی شود و مقدار دقیق نوعی از hCG بنام “بتا” در خون اندازه گیری می شود.

  تست های تشخیص حاملگی خانگی را از کجا می توانم خریداری کنم؟

  شما می توانید این تستها را از اکثر داروخانه ها تهیه نمایید، و برای خریداری آنها به نسخه پزشک نیاز نخواهید داشت. اما دقت کنید که در برخی بسته ها ممکن است بیشتر از یک تست وجود داشته باشد که اگر آنها را بخرید، معامله بهتری انجام داده اید!

  دکتر سلام

  انواع تست های تشخیص حاملگی در خانه را بشناسید!

  برچسب ها: بیبی چک تست حاملگی دوران بارداری

   

  کلمات کلیدی : (بر (تقریبا (صرف (پس (یعنی | ، آبی آزمایش آزمایشگاه، آغاز آمده آن آن، آنجا آنقدر آنها آنها، آوردن آورید آیا آیند ابتدا اتفاق اتفاقی ادرار ادرار) ادعا ادعاها ادعاهای ادعای ادعایی ارائه از است است، استفاده اشتباه اصلی اطلاعات اطلاعاتی اعتماد اعداد اعلام افتاد، افتد، افراد افزایش اما امر امروز امکان امید انتظار انجام اندازه انسان” انقضاء انواع اوائل اول اولین اکتفا اکثر اگر ای اید اید، این با باردار بارداری بارداری (یعنی بارور بارورشده باریک بازار بازار، باشد باشد)، باشد، باشد؛ باشند، باشند؟ باشید باشید، باشید؛ باورند باید بتواند بتوانند بخرید بخرید، بخواهند بخواهید بدان بدانند، بدن بدهد بدین بر برابر برای برایتان برخی بروید برچسب بریزید بسته بسیار بشناسید بعد بعدی بعدی، بعضی بفرستند، بقدری بله؛ بنا بنام به بهتر بهتری بهترین بود، بود؟ بودن بپوشانند؛ بکشد بگیرید بیان بیانگر بیاورید بیاید بیاید)؟ بیبی بیش بیشتر بیشترین بیندازید تا تاریخ تان تبدیل تحقیقات تخمک تخمکهای تخمکِ تر تری تست تستها تستها، تستهای تستهایی تستی تشخیص تصور تعبیه تعجبی تعداد تغییر تغییرات تفاوتی تقریبا تماس تنها تهیه توان توانایی تواند توانم توانند توانید توجه توسط تولید جامه جای جایی جداگانه جدید جدیدی جریان جفت جفتی جنین جنین، جواب حالت، حالیکه حامله حاملگی حاملگی)، حاملگیهای حتی حد حداقل حساسیت حسب حمام خارج خانمهای خانه خانگی خرید خریداری خصوصا خطرناک خلاف خواهد خواهند خواهید خود خودداری خون خونریزی خیر داد دادن داده دارد دارد، دارند، دارند؟ دارند”، دارو داروخانه دارید داشت داشته در درد درصد دست دستورالعمل دستگاه دقت دقیق دقیقا دقیقه دلایلی دلیل دلیل، دهد دهد، دهم دهند دهند، دهند؛ دهید دو دوباره دور دوران دوره دچار دکتر دیده دیرتر دیواره دیگر را راه رحم رحمی” رسید رسیدن رشد رنگ روز روزه روزهای روزی روش روی زمان زمانی زود زودهنگام زیرا سادگی سایر سرعت سطح سقط سلام سلولهای سوال سوراخی سپس شان شاید شخص شد، شدن شدن)، شدند شده شده، شروع شش شما شود شود) شود)، شود، شوند شوید شوید، شکم شیمیایی شیمیایی” صبح صبر صحیح صرفا صورت صورتی ضمنی طبق طور طول طی ظرف عارضه عدم علامت علت عمل عملکردشان عنوان غالبا غلظت غیر غیرطبیعی فاسد فرا فرد فرو فروشنده فعلی قادر قادرند قبیل قدیمی قرار قطره لزوما لقاح، لیتر ماماها ماماها، مانند مایل متأسفانه متخصصان متفاوت متوقف مثال، مثبت مثلا مجبور مجددا مجموع محصول محصولات محل مختلف مختلفی مخصوص مدتی مرحله مرطوب مستقیما مشابه مشاهده مشخص مشکوک مصرف مطالعه مطب مطمئن معامله معتبر معمول معناست معنای مقدار مقداری مقرر ملاقات ممکن منتقل منفی موجود مورد موعد می میزان میلی ناحیه ناسالم نام نباشید نبودن نبودند، نتوانند نتوانید نتیجه نحوه نخواهید ندارد ندارند نداشته ندهد نسخه نشان نشانگر نشده نشدید نشدید، نظر نمایش نمایید، نمونه نمی نه نوار نوارهای نوعی نگاه نگهداری نیاز نیز نیست نیستند ها های هر هرچند هستند، هستند؟ هستید هفته هم همان همراه همچنین همین هنوز هنگامی هورمون هورمونی هیچ و واحد وارد واقع واقع، واقعا واقعیت واکنش وجود وقت پاسخ پریود پزشک پزشکان پس پنجره پیدا پیشرفته چند چندان چنین چه چک چکانی چگونه کاذب کارهایی کاغذ کاغذی کافی کالا کجا کدام کرد کرد، کرد؟ کرده کلینیکها، کمی کنار کنترل کند کند؛ کنم؟ کنند کنندگان کنید کنید، کنید؛ که گذاری گذشت گذشته گرفتن گرفته گرم گفت گونه گوید گویند گیرد گیری ی یا یعنی یک یکی “بارداری “بتا” “بیش “حاملگی “حساسیت” “دقت “دقت” “گونادوتروپین ”

   

 • ایران کلوب
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “انواع تست های تشخیص حاملگی در خانه را بشناسید!”

  دیدگاه ها بسته شده اند.