احکام نماز قضا

احکام نماز قضا

مجموعه: uncategorized
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • احکام نماز قضا
 •  

   

  احکام نماز قضا,احکام نمازهای قضا,نمازهای قضا,نمازهای قضا را چگونه بخوانیم,نمازهای قضا شده,نماز قضا,نماز قضا شده

  احکام نماز قضا …

   

  احکام نماز قضا

   

  کسی که نماز واجب خود را در وقت آن نخوانده باید قضای آن را بجا آورد، اگرچه در تمام وقت نماز خواب مانده یا به واسطه سستی، نماز نخوانده باشد ولی نمازهای یومیه ای را که زن در حال حیض یا نفاس نخوانده قضا ندارد.اگر بعد از وقت نماز بفهمد نمازی را که خوانده باطل بوده باید قضای آن را بخواند.

  کسی که نماز قضا دارد باید در خواندن آن کوتاهی نکند ولی واجب نیست فورا آن را بجا آورد.

  کسی که نماز قضا دارد می تواند نماز مستحبی بخواند.

  اگر انسان احتمال دهد که نماز قضایی دارد یا نمازهایی را که خوانده صحیح نبوده، مستحب است احتیاطاً قضای آن را بجا آورد.

  قضای نمازهای یومیه لازم نیست به ترتیب خوانده شود. مثلاً کسی که یک روز نماز عصر و روز بعد نماز ظهر را نخوانده لازم نیست اول نماز عصر و بعداز آن نماز ظهر را قضا نماید.

  اگر بخواهد قضای چند نماز غیر یومیه مانند نماز آیات را بخواند یا مثلا بخواهد قضای یک نماز یومیه و چند نماز غیر یومیه را بخواند لازم نیست آنها را به ترتیب بجا آورد.

  اگر کسی نداند که نمازهایی که از او قضا شده کدام یک جلوتر بوده لازم نیست به طوری بخواند که ترتیب حاصل شود و هر یک را می تواند مقدم بداند.

  اگر کسی که نمازهایی از او قضا شده، می داند کدام یک جلوتر قضا شده، احتیاط مستحب آن است که به ترتیب قضا کند و آنچه اول قضا شده اول بخواند و دومی را بعد و همین طور.

  اگر برای میتی می خواهند نماز قضا بدهند، و می دانند آن میت ترتیب قضا شدن را می دانسته باز لازم نیست طوری قضا را بجا بیاورند که ترتیب حاصل شود.

  اگر برای میتی که در مسأله پیش گفته شد بخواهند چند نفر را اجیر کنند که نماز بخوانند لازم نیست برای آنها وقت مرتب معین کنند که با هم شروع نکنند در عمل .

  اگر بدانند که میت ترتیب قضا شدن را نمی دانسته یا ندانند که می دانسته ، لازم نیست به ترتیب برای او قضا بجا بیاورند.

  در مسأله پیش اگر بخواهند چند نفر را برای به جا آوردن نماز میت اجیر کنند لازم نیست وقت معین کنند و می توانند همه با هم شروع به قضا کنند.

  کسی که چند نماز از او قضا شده و شماره آنها را نمی داند مثلا نمی داند چهار تا بوده یا پنج تا، چنانچه مقدار کمتر را بخواند کافی است و همچنین اگر شماره آنها را می دانسته و فراموش کرده، اگر مقدار کمتر را بخواند کفایت می کند.

  کسی که نماز قضا از همین روز یا روزهای پیش دارد می تواند قبل از خواندن نمازی که قضا شده، نماز ادایی را بخواند و لازم نیست نماز قضا را جلو بیندازد.

  کسی که می داند یک نماز چهار رکعتی نخوانده و نمی داند نماز ظهر است یا عصر است یا عشا، اگر یک نماز چهار رکعتی بخواند به نیت قضای نمازی که نخوانده کافی است .

  اگر از روزهای گذشته نمازهای قضا دارد و یک نماز یا بیشتر هم از همان روز از او قضا شده، اگرچه لازم نیست نمازهای قضا را پیش از نماز ادا بخواند حتی اگرچه وقت داشته باشد و ترتیب بین نمازهای قضا را هم بداند ولی احتیاط استحبابی آن است که نمازهای قضا مخصوصا نماز قضای همان روز را پیش از نماز ادا بخواند.

  تا انسان زنده است اگر چه از خواندن نماز قضاهای خود عاجز باشد دیگری نمی تواند نمازهای او را قضا نماید.

  نماز قضا را با جماعت می شود خواند، چه نماز امام جماعت ادا باشد یا قضا، و لازم نیست هر دو یک نماز را بخوانند مثلاً اگر نماز قضای صبح را با نماز ظهر یا عصر امام بخواند اشکال ندارد.

  مستحب است بچه ممیز یعنی بچه ای که خوب و بد را می فهمد به نماز خواندن و عبادت های دیگر عادت دهند بلکه مستحب است او را به قضای نمازها هم وادار نمایند.

   

  b e y t o o t e . c o m (بیتوته)

   

  برچسب‌ها, , , , ,

   

  کلمات کلیدی : اگر (بیتوته) ، آن آنها آنچه آورد آورد اگر آورد کسی آورد، آوردن آیات اجیر احتمال احتیاط احتیاطاً احکام ادا ادایی از است استحبابی اشکال امام انسان او اول اگر اگرچه ای با باز باشد باطل باید بجا بخواند بخواند بخواند تا بخواند اگر بخوانند بخواهد بخواهند بد بداند بداند اگر بدانند بدهند، برای بعد بعداز بفهمد بلکه به بوده بچه بیاورند بیاورند در بیشتر بین بیندازد کسی تا تا، ترتیب تمام تواند توانند جا جلو جلوتر جماعت حاصل حال حتی حیض خواب خواند، خواندن خوانده خواهند خوب خود دارد داشته داند دانسته دانند در دهد دهند دو دومی دیگر دیگری را روز روزهای رکعتی زن زنده سستی، شد شدن شده شده، شروع شماره شود شود اگر صبح صحیح طور اگر طوری ظهر عاجز عادت عبادت عشا، عصر عمل غیر فراموش فهمد فورا قبل قضا قضا کسی قضا، قضاهای قضای قضایی لازم مانده مانند مثلا مثلاً مخصوصا مرتب مسأله مستحب مستحبی معین مقدار مقدم ممیز می میت میتی نبوده، نخوانده ندارد مستحب ندارداگر نداند ندانند نفاس نفر نماز نمازها نمازهای نمازهایی نمازی نماید نماید اگر نمایند نمی نکند نکنند نیت نیست های هر هم همان همه همچنین همین و واجب وادار واسطه وقت ولی پنج پیش چنانچه چند چه چهار کافی کدام کرده، کسی کفایت کمتر کند کند کسی کنند کنند کسی که کوتاهی گذشته گفته یا یعنی یومیه یک

   

 • ایران کلوب
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “احکام نماز قضا”

  دیدگاه ها بسته شده اند.