آیا انتقال بو با تلویزیون ممکن خواهد شد؟ -

آیا انتقال بو با تلویزیون ممکن خواهد شد؟ –

مجموعه: سرگرمی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • آیا انتقال بو با تلویزیون ممکن خواهد شد؟ –
 •  

  آیا انتقال بو با تلویزیون ممکن خواهد شد؟ –

  سایت سرگرمیبخش جالب انگیز
  ایران کلوب: گروهی از دانشمندان ژاپنی نوع خاصی از تلویزیون را ساخته اند که می توانید با استفاده از آن بوهای مختلف را حس کنید. آنها اسم این دستگاه جدید را «تلویزیون بودار» یا Smell-O-Vision گذاشته اند. ایده ساخت چنین وسیله ای از یک برنامه تلویزیونی بیرون آمده که حدود 50 سال پیش زاده شده اما بارها شکست خورده بود.

  امتیاز خبر: 18 از 100 تعداد رای دهندگان 8

  مجله همشهری سرنخ: گروهی از دانشمندان ژاپنی نوع خاصی از تلویزیون را ساخته اند که می توانید با استفاده از آن بوهای مختلف را حس کنید. آنها اسم این دستگاه جدید را «تلویزیون بودار» یا Smell-O-Vision گذاشته اند. ایده ساخت چنین وسیله ای از یک برنامه تلویزیونی بیرون آمده که حدود 50 سال پیش زاده شده اما بارها شکست خورده بود.
  اولین بار که ایده بوییدن فیلم به ذهن بشر رسید، به سال ها پیش بر می گردد. در سال 1986 میلادی، جک کاردیف، کارگردان سینما اعلام کرد که فیلم جدیدش ویژگی های خاصی دارد که آن را از بقیه فیلم های سینمایی متمایز می کند. او اسم فیلمش را «بوی راز آلود» گذاشته بود که البته بعدها به نام «تعطیلات در اسپانیا» تغییر کرد.
  به گزارش ایران کلوب: این نخستین فیلم در تاریخ بود که تماشاگران می توانستند در صحنه های خاص و دراماتیک فیلم، بوی مربوط به آن صحنه را استشمام کنند. در این سیستم خاص، زمانی که هر کدام از صحنه های فیلم نمایش داده می شد، منبع های اسانس بوی خاصی را در فضا پخش می کردند.
  هر چند این ایده خلاقانه چندان مورد توجه قرار نگرفت و حتی منتقدان چنین بوهایی را از دلایل ضعف فیلم دانستند اما کارگردان نمایش تا مدت ها از این ایده خاص دفاع می کرد و می گفت: «من سال ها چنین ایده ای را در ذهن داشتم که از بو در فیلم هایم استفاده کنم. اگر امروز نتیجه خوبی از کارم نگرفته ام به خاطر این است که عطرها شیمیایی و ساختگی هستند اما بالاخره روزی می رسد که آدم ها از چنین سیستمی استفاده کنند.»
   
  آیا انتقال بو با تلویزیون ممکن خواهد شد؟ -

  ایران کلوب: آیا انتقال بو با تلویزیون ممکن خواهد شد؟

  اولین تلویزیون بودار جهان
  در سال 1939 میلادی طرح بلندپروازانه ای مطرح شد که بوییدن فیلم را امکان پذیر می کرد. ایده «اسمل ویزیون» که در نمایشگاه بین المللی نیویورک ارائه شد، در واقع از صندلی هایی تشکیل شده بود که به بسته های عطر مجهز بودند. این بسته ها به یک زمان سنج متصل شده بودند که در زمان های خاصی از فیلم، محفظه اش باز می شد و بوی مربوط به آن فضا را به بینی بیننده می رساند.

   
  این ایده البته هیچ وقت پیاده نشد تا این که حدود 60 سال بعد یک فیلمساز آمریکایی به فکر پخش کردن بوی فیلم در سالن های سینما افتاد. فیلم «بوی راز آلود» اولین و آخرین فیلم بودار جهان لقب گرفت که در فوریه 1960 در سینماهای مطرح آن زمان در سه شهر بزرگ نیویورک، لس آنجلس و شیکاگو روی پرده رفت. در تبلیغات این فیلم جنجالی به تاریخچه فیلمسازی اشاره شده بود و سازندگان آن فکر می کردند که انقلابی در دنیای فیلمسازی به پا خواهند کرد.
  آنها سعی کرده بودند با توجه به امکانات آن زمان، حس دقیقی از اتفاقات درون فیلم را به تماشاچی منتقل کنند، به همین دلیل در بسیاری از موارد به جای این که سراغ عطرها و اسانس های آشنا بروند، مواد بودار و خاص را در بعضی محفظه ها قرار داده بودند. برای مثال در یکی از صحنه های فیلم که هنرپیشه مشغول کشیدن پیپ است، عطر نوعی تنباکوی غلیظ در هوا پخش می شد.
  پیش از این که این فیلم روی پرده نمایش قرار بگیرد، منتقدان درباره این انقلاب بزرگ دنیای فیلمسازی نظرات مثبتی نوشتند، از جمله «ریچارد دنیسون» از نیویورک تایمز و «ارل ویلسون» ستون نویس مطرح آن زمان نوشته بودند که «این فناوری می تواند هر بویی را که شما اراده داشته باشید به مشام برساند.» اما نتیجه ای که به دست آمد چندان مطلوب نبود. مکانیزمی که برای این سیستم طراحی شده بود، درست کار نکرد.
   
  آن طوری که مجله «ورایتی» در آن زمان نوشت: «خیلی از کسانی که در بالکن نشسته بودند، نتوانستند بو را تشخیص بدهند و این طور به نظر می رسید که چند ثانیه بعد از نمایش یک صحنه خاص، بوی آن را فهمیده بودند. در بقیه بخش های سالن نمایش هم وضع خوبی برقرار نبود. کسانی که در بخش های دیگر نشسته بودند، همین بوی اندک را هم نتوانستند به خوبی حس کنند و باید مدت ها به طور عمیق نفس می کشیدند تا همه چیز واضح شود.
   
  تکنسین های متخصص این مشکل را برای اکران های بعدی رفع کردند اما دیگر خیلی دیر شده بود چون منتقدان و آدم مشهورهایی که آن روز دعوت شده بودند، علیه این فیلم و مشکلاتش مطلب نوشتند. کار آنها باعث شد که فیلم بودار، هنوز پخش نشده، زمین بخورد. کارگردانی که این فیلم را کارگردانی کرده بود تا چندین سال از نظرها پنهان بود و عاقبت حدود 20 سال بعد، آخرین فیلمش را کارگردانی کرد.»
  پخش بو با امواج تلویزیونی
  با وجود شکست خوردن پروژه فیلم بودار، تکرار چنین تجربه ای همیشه مطرح می شد و کسانی دوست داشتند آن را دوباره تجربه کنند. در سال 1965 میلادی یعنی حدود 5 سال بعد از اکران آن فیلم عجیب، یکی از برنامه های شبکه BBC که به مناسبت اول آوریل (روز دروغ بزرگ که تقریبا شبیه دروغ سیزده است) پخش شده بود، با یک استاد دانشگاه در این باره مصاحبه کرد. آقای پرفسور در گفتگو تاکید کرده بود که یک وسیله خاص به نام «اسملوویزیون» را اختراع کرده است. این اختراع خاص می توانست بوهایی را که در استودیو وجود دارند از طریق امواج به تلویزیون های معمولی برساند و آنها دقیقا بوهایی را که در تلویزیون احساس می شود، حس کنند.
  او بعد از این اتفاق، در همان محیط استودیو، قهوه دم کرده و حتی پیاز هم خرد کرد، البته واضح است که این یک برنامه فکاهی بود که می خواست دروغ یکم آوریل را به شکلی جذاب پخش کند اما بینندگان گوش شان به این حرف ها بدهکار نبود.
  عده ای از تماشاچی های پروپاقرص اما خیال پرداز در همان زمان با استودیو تماس گرفته و تاکید کرده بودند که توانسته اند بوی قهوه را حس کنند. عده ای دیگر هم به خاطر مشکل حساسیت شان نسبت به پیاز از شبکه شکایت کرده و گفته بودند که بوی پیاز باعث شده حساسیت شان دوباره عود کند.
   
  آیا انتقال بو با تلویزیون ممکن خواهد شد؟ -

  نمایشگرهای ژاپنی با بوی سوسیس
  عده ای از محققان ژاپنی در دانشگاه کشاورزی و فناوری توکیو بعد از سال ها تلاش کردند تا یک بار دیگر ایده تلویزیون بودار را به چالش بکشند. آنها نوع خاصی از صفحات نمایشگر را اختراع کردند که بینی و قوه بویایی انسان ها را به چالش می کشید. این ایده خلاقانه که با فناوری های جدید ساخته شده، طوری طرح ریزی شده که هر بخش از آن یک بوی خاص را پخش کند و در نسخه آزمایشی آن خیلی از بوهای عادی و غیرعادی که در اطراف مان داریم هم به مشام می رسد.
  در یکی از فیلم های آزمایشی این محققان، مقداری سوسیس به نمایش در آمده که کنارش وسایل دیگری قرار داده شده اند. نکته جالب در این اختراع خاص آن است که بو دقیقا از داخل همان سوسیس بیرون می آید و اگر بینی تان را به بخش های دیگر نمایشگر نزدیک کنید، بو ضعیف تر می شود.
  این نمایشگر پیشرفته در اصل از یک نمایشگر و یک حسگر اضافه تشکیل شده است. حسگر دومی، موقعیت سر را نسبت به بخش های مختلف نمایشگر تشخیص داده و بو را در مناطقی که نیاز هست آزاد می کند. در داخل خود نمایشگر چهار فن جاسازی شده که اسانس های عطر را از محفظه مخصوص آزاد کرده و به سمت محلی که بینی قرار گرفته، آزاد می کند.
  هنوز برنامه دقیقی درباره تولید انبوه این محصول یا قیمت آن اعلام نشده اما یکی از منتقدان که درباره این دستگاه مقاله ای منتشر کرده، امیدوار است به زودی امکاناتی فراهم بشود تا بتوانیم بوی سریال ها و برنامه های عادی تلویزیون را دقیقا حس کنیم.
  واقعیت مجازی بودار
  گروهی از محققان ماجراجو در شرکت «فیل ریل» می گویند که در دوران جدید که سیستم های واقعیت مجازی به راه افتاده، بو کشیدن اتفاقاتی که در اطراف مان می افتد اصلا موضوع عجیب یا تازه ای نیست. آنها یک ماسک بلوتوثی اختراع کرده اند که در کنار هدست واقعیت مجازی روی صورت شما قرار می گیرد و در هر مرحله ای از بازی یا فیلم، بوهای خاصتی را آزاد می کند. البته تنها کار این ماسک عجیب، آزاد کردن اسانس های بودار نیست. ماسک بلوتوث به گرم کننده، کولرهای کوچک، یک موتور لرزاننده و میکروفن کوچک هم مجهز شده تا هر اتفاقی در تصویر پخش شده روی هدست افتاد، حس مشابه آن را روی صورت بازیکن پیاده کند.
  این بوها از کارتریج های عطر قابل تعویض بیرون می زنند و پردازنده دستگاه بنا بر تصویری که روی نمایشگر به تصویر در آمده، تعیین می کند که یکی از بوهای اقیانوس، جنگل، آتش، علف، گل و فلز را بیرون بدهد.
  یکی از کسانی که به طور آزمایشی از این دستگاه استفاده کرده می گوید: «این سیستم کاملا دید شما را در اختیار می گیرد به طوری که به جز تصویر روبرو و اطراف تان که به صورت مجازی ساخته شده هیچ چیزی نمی بینید و حسی که ماسک کوچک روی صورت تان ایجاد می کند، باعث می شود تا حس ترس عجیبی را تجربه کنید. البته تازه کار بودن سازندگان این ماسک باعث شده تا مشکلاتی در واقعیت مجازی پیش بیاید و بوی پلاستیک تازه روی بسته بندی بیشتر از بویی که از کارتریج ها بیرون می زند، منتشر شود.
  تعدادی از بازیکن هایی که به صورت آزمایشی این هدست را به صورت شان زده اند می گویند که بوها با تاخیر به مشام شان رسیده و آن حسی که در دنیای واقعی دیده می شود، در این هدست خوب منتقل نشده است.

  منبع : آیا انتقال بو با تلویزیون ممکن خواهد شد؟ -

   

  کلمات کلیدی : امتیاز '' ''آلود» ''جذاب ''قرص 'آلو' 'جذاب' 'قرص' (روز «ارل «اسمل «اسملوویزیون» «این «بوی «تعطیلات «تلویزیون «خیلی «ریچارد «فیل «من «ورایتی» آتش، آخرین آدم آزاد آزمایشی آشنا آقای آمد آمده آمده، آمریکایی آن آنجلس آنها آوریل آیا آید اتفاق، اتفاقات اتفاقاتی اتفاقی احساس اختراع اختیار ارائه اراده از اسانس است است) است، استاد استشمام استفاده استودیو استودیو، اسم اسپانیا» اش اشاره اصل اصلا اضافه اطراف اعلام افتاد افتاد، افتاده، افتد اقیانوس، البته المللی ام اما امروز امواج امکان امکانات امکاناتی امیدوار انبوه انتقال اند اندک انسان انقلاب انقلابی انگیز او اول اولین اکران اگر ای ایجاد ایده ایران این با بار باره بارها باز بازی بازیکن باشید باعث بالاخره بالکن باید بتوانیم بخش بخورد بدهدیکی بدهند بدهکار بر برای برساند برساند» برقرار برنامه بروند، بزرگ بسته بسیاری بشر بشود بعد بعد، بعدها بعدی بعضی بقیه بلندپروازانه بلوتوث بلوتوثی بنا بندی به بو بود بود، بودار بودار» بودار، بودارگروهی بوداولین بودن بودند بودند، بوها بوهای بوهایی بوی بویایی بویی بوییدن بکشند بگیرد، بیاید بیرون بیشتر بین بیننده بینندگان بینی بینید تا تاخیر تاریخ تاریخچه تازه تان تاکید تایمز تبلیغات تجربه تر ترس تشخیص تشکیل تصویر تصویری تعداد تعویض تعیین تغییر تقریبا تلاش تلویزیون تلویزیونی تلویزیونیبا تماس تماشاچی تماشاگران تنباکوی تنها تواند توانست توانستند توانسته توانید توجه تولید توکیو تکرار تکنسین ثانیه جاسازی جالب جای جدید جدیدش جز جمله جنجالی جنگل، جهان جهاندر جک حتی حدود حرف حس حساسیت حسگر حسی خاص خاص، خاصتی خاصی خاطر خبر خرد خلاقانه خواست خواهد خواهند خوب خوبی خود خوردن خورده خیال خیلی داخل داده دارد دارند داریم داشتم داشتند داشته دانستند دانشمندان دانشگاه در دراماتیک درباره درست دروغ درون دست دستگاه دعوت دفاع دقیقا دقیقی دلایل دلیل دم دنیای دنیسون» دهندگان دوباره دوران دوست دومی، دید دیده دیر دیگر دیگری ذهن را راز راه رای رساند رسد رسددر رسید رسید، رسیده رفت رفع روبرو روز روزی روی ریزی ریل» زاده زده زمان زمان، زمانی زمین زند، زنند زودی ساخت ساخته ساختگی سازندگان سال سالن سایت ستون سر سراغ سرنخ سرگرمی سریال سعی سمت سنج سه سوسیس سوسیسعده سیزده سیستم سیستمی سینما سینماهای سینمایی شان شبکه شبیه شد شد، شد؟ شده شده، شدپیش شرکت شما شهر شود شود، شودتعدادی شکایت شکست شکلی شیمیایی شیکاگو صحنه صفحات صندلی صورت ضعف ضعیف طراحی طرح طریق طور طوری عادی عاقبت عجیب عجیب، عجیبی عده عطر عطرها علف، علیه عمیق عود غلیظ غیرعادی فراهم فضا فلز فن فناوری فهمیده فوریه فکاهی فکر فیلم فیلم، فیلمساز فیلمسازی فیلمش قابل قرار قهوه قوه قیمت لرزاننده لس لقب ماجراجو ماسک مان متخصص متصل متمایز مثال مثبتی مجازی مجله مجهز محصول محفظه محققان محققان، محلی محیط مختلف مخصوص مدت مربوط مرحله مشابه مشام مشغول مشهورهایی مشکل مشکلاتش مشکلاتی مصاحبه مطرح مطلب مطلوب معمولی مقاله مقداری ممکن مناسبت مناطقی منبع منتشر منتقدان منتقل مواد موارد موتور مورد موضوع موقعیت مکانیزمی می میلادی میلادی، میکروفن نام نبود نبودعده نتوانستند نتیجه نخستین نزدیک نسبت نسخه نشد نشده نشده، نشسته نظر نظرات نظرها نفس نمایش نمایشگاه نمایشگر نمایشگرهای نمی نوشت نوشتند نوشتند، نوشته نوع نوعی نویس نکته نکرد نگرفت نگرفته نیاز نیست نیویورک نیویورک، ها های هایم هایی هدست هر هست هستند هم همان همشهری همه همیشه همین هنرپیشه هنوز هوا هیچ و واضح واقع واقعی واقعیت وجود وسایل وسیله وضع وقت ویزیون» ویلسون» ویژگی پا پخش پذیر پرداز پردازنده پرده پرفسور پروپا پروژه پلاستیک پنهان پیاده پیاز پیش پیشرفته پیپ چالش چند چندان چندین چنین چهار چون چیز چیزی ژاپنی کار کارتریج کاردیف، کارم کارگردان کارگردانی کاملا کدام کرد کرد»پخش کرد، کردآنها کردن کردند کردندهر کرده کرده، کسانی کشاورزی کشید کشیدن کشیدند کلوب کنار کنارش کند کند، کنداین کندهنوز کنم کنند کنند» کنند، کننداو کننده، کنید کنید، کنیمواقعیت که کولرهای کوچک کوچک، گذاشته گردد گرفت گرفته گرفته، گرم گروهی گزارش گفت گفته گفتگو گل گوش گوید گویند گیرد یا یعنی یک یکم یکی

   

 • ایران کلوب
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “آیا انتقال بو با تلویزیون ممکن خواهد شد؟ –”

  دیدگاه ها بسته شده اند.